پدرو لاسکورائین

پدرو لاسکورائین سیاستمدار مکزیکی بود که در ۱۹ فوریه ۱۹۱۳ به مدت کمتر از یک ساعت به عنوان سی‌وچهارمین رئیس‌جمهور مکزیک خدمت کرد، که کوتاه‌ترین دوران ریاست‌جمهوری در جهان است. وی پیش از آن دو دوره وزیر امور خارجهٔ مکزیک و شانزده سال هم رئیس یک مدرسهٔ کوچک حقوق در مکزیکو سیتی بود.

لاسکورائین در سال ۱۸۵۶ در مکزیکو سیتی زاده شد. او پسر فرانسیسکو لاسکورائین ایکاسا و آنا پارِدس کورتِـس بود.  وی در سال ۱۸۸۰ مدرک حقوقش را از مدرسه ملی حقوق مکزیکو سیتی گرفت. او در ۱۹۱۰ زمانی که فرانسیسکو مادرو کمپینی را علیه انتخاب دوبارهٔ پورفیریو دیاس شروع کرد، شهردار مکزیکو سیتی بود. لاسکورائین حامی مادرو بود و پس از اینکه مادرو به عنوان رئیس‌جمهور و جانشین دیاس انتخاب شد، لاسکورائین دو بار (از ۱۰ آوریل ۱۹۱۲ تا ۴ دسامبر ۱۹۱۲ و از ۱۵ ژانویه ۱۹۱۳ تا ۱۹ فوریه ۱۹۱۳) در کابینه او به عنوان وزیر امور خارجه خدمت کرد. در بین دو دوره او دوباره شهردار مکزیکوسیتی شد.

مکزیک

ریاست جمهوری پدرو لاسکورائین

در ۹ فوریه ۱۹۱۳ ژنرال ویکتوریانو اوارتا حکومت مادرو را سرنگون کرد. لاسکورائین یکی از افرادی بود که مادرو را، در حالیکه او را در کاخ ملی زندانی کرده بودند، متقاعد کرد از ریاست‌جمهوری استعفا دهد و مدعی شد که در صورت امتناع از این کار زندگی او به خطر خواهد افتاد.

طبق قانون اساسی ۱۸۵۷ مکزیک، معاون رئیس‌جمهور، دادستان کل، وزیر امور خارجه و وزیر کشور به ترتیب در صف ریاست‌جمهوری قرار داشتند. اوارتا مانند مادرو معاون رئیس‌جمهور و دادستان کل را هم برکنار کرده بود. برای اینکه به کودتا کمی ظاهر قانونی بدهد، او لاسکورائین را که وزیر امور خارجه بود، به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب کرد، سپس لاسکورائین او را به عنوان وزیر کشور خودش برگزید. بدین ترتیب نوبت ریاست‌جمهوری اوارتا رسید و لسکوراین استعفا داد.

مکزیک

بدنبال استعفای لاسکورائین، اوارتا رئیس‌جمهور شد. در نتیجه لاسکورائین کمتر از یک ساعت رئیس‌جمهور بود، منابع مختلف این زمان را ۱۵ الی ۵۶ دقیقه ذکر کرده‌اند. دوران ریاست‌جمهوری لاسکورائین کوتاهترین دوران ریاست‌جمهوری در تاریخ است.

مکزیک

زندگی پس از ریاست جمهوری

اوارتا در کابینه‌اش پستی به لاسکورائین پیشنهاد کرد، ولی او از پذیرفتن آن خودداری کرد. لاسکورائین از سیاست کناره‌گیری کرده و دوباره به کار وکالت برگشت. او مدت ۱۶ سال رئیس مدرسه حقوق محافظه‌کار Escuela Libre de Derecho بود و مطالب زیادی را در مورد حقوق تجاری و مدنی منتشر کرد. او در ۲۱ ژوئیه سال ۱۹۵۲ در سن ۹۶ سالگی درگذشت، او هنگام درگذشت از نظر سن دومین پیرترین رئیس‌جمهور سابق مکزیک بود.

 

 

اگر دوست دارید تا به  سرزمین عجیب و البته جذاب مکزیک سفر کنید، همین حالا با ما تماس بگیرید تا بهترین تور های مکزیک را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

همچنین اگر علاقه دارید تا مطالب بیشتری درباره مکزیک بدانید، مطالب زیر را حتما مطالعه نمایید.(جهت مطالعه هر طلب روی نام آن کلیک نمایید.)

 

مکزیک را چقدر میشناسید؟

 آشنایی با هرم های عجیب جهان

انقراض دایناسور ها از کجا و چگونه اغاز شد؟