گشتی در آثار به جا مانده از باکو

آذربایجان به دلیل مکان‌های دیدنی بسیار زیاد اما ناشناخته، بسیار مورد بی‌توجهی بازدیدکنندگان و گردشگران قرار می‌گیرد اما این را بدانید که این کشور شامل تعداد بسیار زیادی از مکان‌های دیدنی است که با بازدید از آن‌ها شگفت زده خواهید شد. قله‌های پر فراز و نشیب قفقاز، سواحل دوست‌داشتنی خزر، جنگل‌های باستانی، روستا‌هایب با ارتفاع‌های زیاد و مناطق خوش منظره صحرا و… را می‌توانید در آذربایجان پیدا کنید.

مسجد بی‌بی هیبت:
در طول قرن سیزدهم میلادی، شیروانشاه فرخزاد دوم، مسجدی زیبا در شهر باکو ساخت . الکساندر دوماس در دهه ۱۸۴۰ از این مسجد بازدید کرد و به آن لقب مسجد فاطمه(The mosque of Fatima) داد. این مسجد در سال ۱۹۳۶ توسط بلشویک‌ها به طور کامل تخریب شد اما مجددا در سال ۱۹۹۴ در همان مکان بازسازی شد و امروزه به مرکزی معنوی برای مسلمانان در آذربایجان تبدیل شده است. همچنین اوکیما خانم که یکی از نوادگان حضرت محمد(ص) بوده است، در این مکان به خاک سپرده شده است و مقبره او در آن‌جا قرار دارد و همین امر به اهمیت مذهبی این مکان بسیار افزوده است.
معماران برای بازسازی سه گنبد و دو مناره این بنای مذهبی و تاریخی از عکس‌ها و توصیفات میافرانی که در گذشته به آن‌جا سفر کرده بودند، استفاده کردند و آن را مرمت کردند. کتیبه‌هایی که قرآن بر روی آن‌ها حکاکی شده است، کاشی‌های زیبا و… که همه بر روی سقف این مسجد زیبا قرار دارند، چشمان هر گردشگری را نوازش می‌دهند.

پارک ملی قوبوستان:
پارک ملی قوبوستان که به طور رسمی منظره فرهنگی هنر سنگ گوبوستان نامگذاری شده است، شامل سه منطقه فلات سخره‌ای در آذربایجان مرکزی است که بیش از ۶۰۰۰ حکاکی بر روی صخره در آن‌ها کشف شده است. قدمت برخی از این کتیبه‌ها و سنگ نبشته‌ها به بیش‌از ۴۰ هزار سال قبل باز می‌گردد. این مکان میراث جهانی یونسکو که از نظر آثار باستانی غنی است، محل قرار گیری غار‌های مسکونی، دفن و سایر سکونتگاه‌های انسانی درست بعد از عصر یخبندان تا قرون وسطی است.
این پارک یک موزه کوچک است که معرف برخی از تاریخ‌های انسانی و زیست محیطی می‌باشد و سالانه تعداد زیادی از گردشگران رو به خود جلب می‌کند.

برج دوشیزه:
از بین تمام مکان‌های معروف باکو، مکان جالبی جلب توجه می‌کند که آن را برج(قلعه) دوشیزه می‌نامند. این بنای تاریخی که در قلب ایچری‌شهر(شهر قدیمی) واقع شده است.، قرن‌ها موضوع مورد بحث دانشمندان بوده است. نکته جالب آن است که هیچ کس به طور قطعی نمی‌داند که چه زمانی این برج ساخته شده است و یا حتی چگونه نام خود را به دست آورده است! برخی از دانشمندا ادعا می‌کنند که این بنا برای مبارزه و مقاومت ساخته شده است، برخی دیگر معتقدند که این معبد در واقع یک معبد زرتشتی بوده است و برخی از کارشناسان دیگر بر این باورند که از این بنا به عنوان رصد‌خانه استفاده می‌شده است. همچنین تعدادی از مورخان و تاریخ شناسان اعتقاد دارند که قدمت این بنا حدود ۱۲ قرن است. گرچه باز هم کسی این را به طور قطع نمیداند.

موزه فرش آذربایجان:
یکی از مکان‌هایی که هنگام گشت و گذار در بلوار باکو نباید از آن غافل شوید، موره فرش آذربایجان است که بزرگترین مجموعه از فرش‌های آذربایجانی را در خود جای داده است. ساختمان این موزه منحصر به فرد خود نیز به شکل فرش ساخته شده است و گذشتن از کنار آن با بی‌تفاوتی به شدت کار سختی است. قالی بافی قسمت بزرگی از تاریخ و فرهنگ آذربایجان را تشکیل می‌دهد و همچنین یکی از نماد‌های این کشور است. این موزه در سال ۱۹۶۷ تاسیس شد و انواع مختلفی از فرش‌ها، با قدمت‌های زیاد در آن به نمایش گذتشته شده است.
تعدادی از مکان‌های جذاب و دیدنی آذربایجان را به شما عزیزان معرفی کردیم و امیدواریم که از مطالعه آن لذت برده باشید.
جهت مشاهده ادامه مکان‌های دیدنر آذربایجان اینجا کلیک کنید.
جهت مطالعه مطلب کشوری با فرهنگ غنی، آذربایجان اینجا کلیک کنید.
جهت آشنایی با غذای ملی باغارستان اینجا کلیک کنید.