راه اندازی مرکز ارتباطی گذرنامه های سلامت دیجیتال در اروپا

راه اندازی مرکز ارتباطی گذرنامه های سلامت دیجیتال در اروپا
اروپا با هدف بهبود سفرهای تابستانه در این قاره، از راه‌اندازی یک مرکز ارتباطی میان «گذرنامه های سلامت دیجیتال» کشورهای اروپایی در ماه ژوئن ۲۰۲۱ (خرداد ۱۴۰۰) خبر داد.
کمیسیون اتحادیه‌ی اروپا در تلاش است تا با را‌ه‌اندازی یک سیستم ارتباط مرکزی در ماه ژوئن ۲۰۲۱ (خرداد ۱۴۰۰)، امکان ارتباط میان برنامه‌های «گذرنامه‌‌ سلامت دیجیتال» (digital health pass) کشورهای اروپایی و تایید آن از طریق کد‌های (QR) را فراهم کرده و شرایط ایمنی را برای آغاز مجدد سفرهای تابستانه به گردشگران و افراد محلی ارائه کند.
اعضای فعال در طرح گذرنامه‌ بهداشتی دیجیتال
کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا، هر کدام به‌تنهایی در راه‌اندازی این طرح ایفای نقش می‌کنند. برای مثال کشور فرانسه هم‌اکنون در حال آزمایش برنامه‌ي دیجیتالی خود در پروازهای خطوط هوایی بوده و کشور آلمان نیز با رهبری تیم (IBM) در حال ساخت یک برنامه برای کاربران و یک برنامه‌ی «سکند چکینگ» (Second Checking) یا «بررسی مجدد» برای کارکنان خطوط هواپیمایی و مرزبانان است.
نحوه‌ی کارکرد گذرنامه‌ ی بهداشتی دیجیتال
گذرنامه‌ی سلامت مسافران توسط دکتر یا مراکز بهداشتی معتبر صادر شده و حاوی یک کد «کیو‌‌آر» با اطلاعات واکسیناسیون یا نتیجه‌ی منفی آزمایش (PCR) خواهد بود. این کد کیوآر بر روی یک کاغذ چاپ شده و به‌منزله‌ی مصونیت مسافران از بیماری‌ «کووید-۱۹» است. همچنین امکان اسکن کد در برنامه‌‌های موجود در تلفن‌های هوشمند نیز وجود دارد.
نحوه‌ي استفاده از گذرنامه‌ ی بهداشتی دیجیتال در مسافرت‌های خارجی
در واقع، سیستم ارتباط مرکزی کمیسیون اتحادیه‌ی اروپا، با تایید گذرنامه‌ ی سلامت مسافران از طریق اسکن کدهای کیو‌آر، شرایط سفر میان کشورهای اتحادیه‌ی اروپا را تسهیل می‌بخشد.
با این حال، تاکنون هیچ‌گونه استاندارد جهانی که موردقبول همگان باشد، مشخص نشده است و در عین حال چندین چالش لجستیکی همانند نحوه‌ی صدور گذرنامه های بهداشتی برای میلیون‌ها شهروند اتحادیه‌ی اروپا و میزان صحت ایمنی افراد در آزمایش‌های آنتی‌بادی، نیز وجود دارد.
نحوه‌ی بارگذاری اطلاعات در برنامه‌ ی گذرنامه‌ ی بهداشتی دیجیتال
یکی از نگرانی‌های کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا، مسائل امنیتی اطلاعات شخصی مسافران است.
طبق گفته‌‌ی این اتحادیه، اطلاعات شخصی و حساس مسافر در یک بخش جداگانه به‌نام «ولت» (Wallet) در تلفن‌های هوشمند ذخیره می‌شود و تنها تاییدیه‌ی گذرنامه ی سلامت مسافران توسط سیستم ارتباط مرکزی اتحادیه‌ی اروپا بررسی خواهد شد و این سیستم امکان دسترسی به اطلاعات شخصی دارنده را نخواهند داشت.
علی‌رغم اقدامات پیش‌بینی شده جهت بهبود سفرهای تابستانه در اروپا، برخی از کارشناسان این طرح را در برابر تخلف افراد به‌شدت آسیب‌پذیر دانسته و برخی دیگر نیز ضمن اشاره به قوانین سخت‌گیرانه‌ در بعضی از مقاصد گردشگری، امکان سفر آزادانه تنها برای مسافران واکسینه شده را تبعیض‌‌آمیز می‌دانند.