پاسخ به سوالات متداول سفر به دبی در دوران کرونا

در این مطلب به سوالات پرتکرار مسافران «دبی» در زمینه «قوانین سفر به دبی در دوران کرونا»، هزینه تست پی‌سی‌آر، قرنطینه و … پاسخ داده شده است.
از ۳۱ ژانویه ۲۰۲۱ (۱۲ بهمن ۱۳۹۹)، رعایت قوانین ذیل هنگام سفر به دبی در دوران کرونا ضروری است:

قوانین پیش از رسیدن به فرودگاه دبی
۱.آیا گردشگران قبل از سفر به دبی باید تست پی‌سی‌آر (PCR) انجام بدهند؟
بله، کلیه گردشگران و ساکنین اماراتی (ازجمله کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس) که وارد دبی می‌شوند ملزم به ارائه نتیجه منفی تست پی‌سی‌آر (PCR)، قبل از پرواز به دبی هستند. این آزمایش باید حداکثر ۷۲ ساعت پیش از پرواز انجام شده باشد.

توجه:مسافرین برخی از کشورها ازجمله ایران، عراق و افغانستان در صورت پرواز ترانزیتی از دبی نیز موظفند نتیجه منفی تست پی‌سی‌آر (PCR) که حداکثر ۷۲ ساعت پیش از پرواز انجام شده باشد، را ارائه دهند.

معافیت‌ها
کودکان زیر ۱۲ سال و افراد با معلولیت متوسط ​​یا شدید از ارائه نتیجه منفی تست “PCR” معافند.
۲.آیا می‌توان نتیجه آزمایش پی‌سی‌آر (PCR) را به‌صورت دست‌نویس یا پیامک ارائه داد؟
خیر، نتیجه آزمایش تنها باید به‌صورت چاپی و به دو زبان انگلیسی یا عربی ارائه شود و ارائه جواب آزمایش به‌صورت پیامک یا گواهی دیجیتال پذیرفته نخواهد شد.

۳. آیا اتباع امارات متحده عربی نیز باید قبل از سفر به دبی تست پی‌سی‌آر (PCR) انجام بدهند؟
خیر، اتباع امارات متحده عربی از ارائه نتیجه منفی تست کووید-۱۹ معافند اما پس از ورود به فرودگاه بین‌المللی دبی تحت آزمایش پی‌سی‌آر (PCR) قرار خواهند گرفت.

۴. برای انجام آزمایش پی‌سی‌آر (PCR) قبل از سفر به دبی، باید به چه آزمایشگاه‌هایی مراجعه کرد؟
این آزمایش باید در یکی از آزمایشگاه‌های مورد تایید دولت «امارات متحده عربی» انجام شده باشد.

۵. آیا داشتن بیمه مسافرتی در سفر به دبی در دوران کرونا الزامی است؟
بله، قبل از سفر به دبی از داشتن بیمه مسافرتی پزشکی با پوشش بین‌المللی، که بیماری «کووید-۱۹» را پوشش می دهد، اطمینان حاصل کنید.

۶. آیا می‌توان همزمان با خرید بلیت، بیمه مسافرتی را خریداری کرد؟
مسافرانی که از اول دسامبر ۲۰۲۰ (۱۱ آذر ۱۳۹۹)، اقدام به خرید بلیط از «هواپیمایی امارات» یا «فلای‌دبی» کنند، تحت پوشش رایگان بیمه مسافرتی، از جمله پوشش کووید-۱۹ و هزینه‌های پزشکی خارج از کشور، قرار خواهند گرفت.

۷. آیا دبی نیز قانون قرنطینه اجباری برای مسافران ورودی را اجرا می‌کند؟
خیر، مسافران برای سفر به دبی باید ابتدا نتیجه منفی تست پی‌سی‌آر خود را ارائه دهند. در بدو ورود نیز از مسافرین برخی کشورها بار دیگر تست پی‌سی‌آر گرفته خواهد شد. تنها در صورت مثبت‌شدن این آزمایش مسافر قرنطینه خواهد شد.

قوانین بدو ورود به فرودگاه دبی
۸.مسافران در هنگام ورود به فرودگاه‌های دبی چه مراحلی را پشت سر خواهند گذاشت؟
انجام دوباره تست پی‌سی‌آر
مسافران در بدو ورود، باید فرم اظهارنامه سلامتی را تکمیل کنند.
درجه حرارت تمام مسافران ورودی در بدو ورود به فرودگاه بین‌المللی دبی اندازه‌گیری خواهد شد.
تمام مسافران در بدو ورود به دبی باید برنامه “COVID19 – DXB Smart App” را از «گوگل‌پلی» و یا «اپ‌استور» دانلود و نصب کنند. گردشگران باید تمام مشخصات خود را در این برنامه ثبت کنند.
۹.آیا از همه مسافران هنگام ورود به فرودگاه‌های دبی مجددا تست پی‌سی‌آر (PCR) گرفته خواهد شد؟
از مسافران برخی کشورها ازجمله ایران، عراق و افغانستان پس از ورود به فرودگاه‌های دبی، باردیگر تست پی‌سی‌آر (PCR) گرفته خواهد شد. همچنین مسافران در بدو ورود، باید فرم اظهارنامه سلامتی را تکمیل کنند.

۱۰.هزینه آزمایش پی‌سی‌آر در هنگام ورود به فرودگاه‌های دبی چقدر است؟
آزمایش بدو ورود در فرودگاه بین‌المللی دبی رایگان است. گرفتن نمونه آزمایش تنها ده دقیقه زمان می‌برد.

۱۱. چه‌مدت طول می‌کشد تا نتیجه آزمایش اعلام شود؟
مدت‌زمان اعلام نتیجه از چند ساعت تا چند روز متغیر است.

۱۲. مسافر تا زمان رسیدن نتیجه آزمایش باید در کجا اقامت کند؟
مسافر باید تا زمان دریافت نتیجه آزمایش در هتل یا محل اقامت خود بماند.

۱۳. هزینه اقامت مسافر در هتل تا رسیدن نتیجه آزمایش بر عهده چه کسی است؟
در این مدت فرد باید در محل اقامت خود مانده و منتظر دریافت نتیجه آزمایش شود. هزینه اقامت در این مدت به‌عهده خود مسافر است.

۱۴. نتیجه آزمایش چگونه اطلاع‌رسانی خواهد شد؟
تمام مسافران در بدو ورود به دبی باید برنامه “COVID19 – DXB Smart App” را از «گوگل‌پلی» و یا «اپ‌استور» دانلود و نصب کنند. گردشگران باید تمام مشخصات خود را در این برنامه ثبت کنند. نتیجه آزمایش از طریق اپلیکیشن “COVID19 – DXB Smart App” اطلاع‌رسانی خواهد شد.

فرودگاه‌های دبی به‌تازگی استفاده از سگ‌های پلیس برای شناسایی ویروس کرونا را در دستور کار خود قرار داده است. در این روش یک نمونه از زیربغل مسافر گرفته شده و ظرف چند دقیقه جواب آزمایش در اختیار مسافر قرار می‌گیرد و در صورت منفی‌بودن جواب آزمایش دیگر نیازی به قرنطینه نیست.

۱۵. در صورت مثبت‌شدن نتیجه آزمایش مسافر، چه اتفاقی می‌افتد؟
در صورت مثبت‌بودن جواب آزمایش، فرد باید از لحظه دریافت نتیجه آزمایش به‌مدت ۱۰ روز خود را قرنطینه کند.

۱۶. در صورت مثبت‌شدن نتیجه آزمایش مسافر، هزینه قرنطینه بر عهده چه کسی است؟
هزینه درمان و قرنطینه بر‌عهده خود مسافر است مگر اینکه بلیط خود را از یکی از دو شرکت هواپیمایی امارات یا فلای‌دبی خریداری کرده باشد. در صورت برخورداری از بیمه مسافرتی بین‌المللی با پوشش کووید-۱۹ نیز هزینه‌ها توسط بیمه پوشش داده خواهد شد.

۱۷. در صورت مثبت‌شدن نتیجه آزمایش، مسافر در کجا قرنطینه خواهد شد؟
مسافری که نتیجه آزمایش کووید-۱۹ او مثبت شده است، براساس وضعیت سلامتی می‌تواند مدت‌زمان قرنطینه خود را در مراکز پیشنهادی دولت، هتل‌ها یا بیمارستان سپری کند.

قوانین در هنگام برگشت از دبی
۱۸.آیا برای خروج از دبی نیز باید حتما نتیجه منفی تست پی‌سی‌آر را ارائه داد؟
تنها در صورتی که کشور مقصد مسافر ارائه نتیجه منفی تست پی‌سی‌آر را الزامی کرده باشد، به‌همراه داشتن نتیجه تست پی‌سی‌آر برای حضور در پرواز الزامی است.

در حال حاضر اتباع ایرانی که بیش از ۷ روز در خارج از کشور اقامت کرده‌اند، ‌هنگام ورود به کشور ملزم به ارائه نتیجه منفی تست پی‌سی‌آر (PCR)، قبل از پرواز به ایران هستند. این آزمایش باید حداکثر ۷۲ ساعت پیش از پرواز انجام شده و به زبان انگلیسی باشد یا توسط کنسولگری ایران تایید شده باشد.
همه مسافران در بدو ورود به ایران باید فرم خوداظهاری را تکمیل کنند.
اتباع ایرانی در صورت عدم ارائه نتیجه منفی تست پی‌سی‌آر (PCR) قبل از سفر، در بدو ورود تحت آزمایش پی‌سی‌آر قرار گرفته و تا زمان دریافت نتیجه آزمایش، در هتل «ایبیس» (IBIS) قرنطینه می‌شوند. هزینه آزمایش و قرنطینه در هتل بر عهده خود مسافر است.
۱۹.آیا می‌توان در فرودگاه بین‌المللی دبی نیز تست پی‌سی‌آر را انجام داد؟
بله، ایستگاه‌های تست سریع کووید-۱۹ در فرودگاه‌ بین‌المللی دبی مستقرند. مسافر می‌تواند با پرداخت ۱۵۰ درهم به‌همراه مالیات نتیجه منفی تست کووید-۱۹ خود را دریافت کند.

با این حال توصیه می‌شود قبل از مراجعه به فرودگاه در آزمایشگاه‌های تاییدشده دبی تست پی‌‌سی‌آر انجام دهید. متوسط هزینه انجام تست پی‌سی‌آر کووید-۱۹ در آزمایشگاه‌های دبی نیز ۱۵۰ درهم است. هزینه آزمایش در ابوظبی ۸۵ درهم است.

۲۰.مسافران در هنگام بازگشت چه زمانی باید در فرودگاه حاضر شوند؟
به مسافران توصیه می‌شود حداکثر ۴ ساعت و حداقل ۳ ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور یابند.