شگفتی های مجارستان که نمیدانستید!

اگر تا امروز همراه ما بوده باشید، قطعا تا اینجا مطالب جدیدی را درباره مجارستان شنیده‌اید. همانطور که می‌دانید مجارستان یکی از بهترین، شگفت انگیزترین، جذاب‌ترین و زیبا‌ترین کشور اروپایی است اما جالب است بدانید که مجارستان قدیمی‌ترین کشور اروپا نیز است. این کشور در سال 895 به رسمیت شناخته شد.
در ادامه این مطلب قصد داریم تا شما را باتعدادی از واقعیت‌های عجیب درباره مجارستان آشنا کنیم.

مجارستان سرزمین پیدایش خودکار:
فردی که قلم توپی را اختراع کرد، مجارستانی بود. لاسزلو بیرو که سال‌ها بود فکر نوشتن با وسیله‌ای آسان‌تر را در ذهن خود می‌پروراند، سرانجام دست به اختراع قلم توپ دار (وسیله‌ای شبیه به خودکار‌های امروزی) زد و برای سالیان سال بشریت را به نوشتن با وسایل ساده‌تر دعوت کرد.
مجارستان سرزمین پیدایش ویتامین c:
مجارستان سرزمینی است که ویتامین C برای اولین بار در آن‌جا کشف شد. آلبرت سیزنت جرجی اولین پزشک مجارستانی بود که ویتامین C را کشف کرد و تا آخر زندگی این کره خاکی خدمت بزرگی به جامعه بشریت کرد. البته طبق برخی از عقیده‌ها اولین کاشف ویتامین C یک دانشمند انگلیسی بود که در پی یافتن راه درمانی برای ملوانان مبتلا به بیماری اسکوربوت ویتامین C را کشف کرد. اما اولین کاشف این ویتامین ضروری برای بدن آلبرت سیزن جرجی بوده است.

مجارستان سرزمین اختراع اتوبوس‌های سریع‌السیر بین شهری:
در زبان انگلیسی اتوبوس‌های سریع‌السیر بین شهری را coach (کوچ) می‌نامند. جالب است بدانید که سرزمین پدید آمدن این اتوبوس‌ها مجارستان است و کلمه coach از نام یکی از شهرهای مجارستان به نام kocs گرفته شده است. kocs شهری است که در آن یک کالسکه چهارچرخ سبک و سریع‌تر از وسایل نقلیه ساخته شده تا آن زمان، پدید آمد و به خاطر نام این شهر نام آن نیز kocsi که معنای تحت الفظی آن of kocs معنا می‌دهد، در مجارستان نام گرفت که در اثر گذر زمان و تولید وسیع این وسیله کاربردی نام آن به coach تغییر یافت.
مجارستان دانشمندان زیادی را به جهان هدیه داده است:
مجارستان دانشمندان زیادی را به جهانیان هدیه داده است به طوری که برخی از آن‌ها در مجارستان متولد شده‌اند و برخی دیگر اصالتا مجارستانی هستند. از جمله این دانشمندان می‌توان به تونی کرتیس، راشل ویس، آلانیست موریس، آدریان برودی، پیتر فالک، گلدی هاون، خواکین ققنوس، کالوین کلین و … را نام برد.

بوداپست تعداد قابل توجهی از چشمه‌های آب گرم را در خود جای داده است:
بوداپست پایتخت مجارستان دارای تعداد بسیار زیادی از چشمه های آب گرم است. تعداد این چشمه‌ها به حدی زیاد است که روزانه 70 میلیون لیتر آب گرم به سطح زمین روانه می‌شوند.
بیشترین آمار مرگ و میر در طی قرن بیستم در اثر سل در مجارستان بود:
در برهه ای از اواخر قرن بیستم، میزان سل به ویژه در مجارستان در طول جنگ‌های جهانی اول و دوم بسیار زیاد بود به طوری که این بیماری گاهی اوقات با عنوان موربوس هونگاریکوس شناخته می‌شد. این بیماری در مجارستان بین چهل تا پنجاه هزار نفر را به کام مرگ کشاند.
واقعیت دیگری که احتمالا مجارستان نمی‌دانید درباره مک دونالد است. جالب است بدانید که مک دونالد اولین رستوران خارجی بود که خدمات فست فود را در مجارستان ارائه می‌داد.
تعدادی از مطالب شگفت‌انگیز درباره مجارستان را به شما گفتیم و امیدواریم از مطالعه آن لذت برده باشید. جهت آشنایی هرچه بیشتر با مجارستان مطالب زیر را مطالعه کنید.
جهت مطالعه مطلب درباره مجارستان بدانیم اینجا کلیک کنید.
جهت مطالعه مطلب طبیعت گردی در مجارستان اینجا کلیک کنید.
جهت مطالعه مطلب جذابترین فستیوال های مجارستان اینجا کلیک کنید.
جهت مطالعه مطلب معروف ترین مهندس برق مجارستانی که تصاویر او به تازگی در تمام جهان در فضای مجازی تبدیل به طنز های جذاب شده است، اینجا کلیک کنید.

#آژانس تعطیلات رویایی #تعطیلات رویایی #گردشگری #سفر #مسافرت #ویزا #پاسپورت #شنگن #اروپا #تور اروپا #وام گردشگری #کیش #آفر #تور #هواپیما #قطار #اتوبوس #بلیط #تور خارجی #طبیعت گردی #باران #زیبا #ویزا آنلاین #ایران #ایرانگردی #روادید #توریسم #اقامت #ویزا تحصیلی #تحصیل #دانشگاه #تحصیلی #زبان #زبان انگلیسی #راهنمایی #اقدام #ویزا کاری #ویزا تجاری #کسب وکار #سرمایه #شرکت #گردشگری #زیبایی #دیدنی #تور #راهنما #مسافرت #مردم بومی #مراسم #آیین #سفر رفتن #طبیعت #غذا #فرهنگ #زیست بوم #گردش #سوغاتی #صنایع دستی #سنگ قیمتی #غذا #غذا ی محلی #خوشمزه #آسیا #تور اسیا #امنیت #مهاجرت #خوشمزه #بی‌نظیر #اقتصاد #مردم #موقعیت #نروژ #اقدام #اقامت #کار #خانواده #تور # کیش # تفریح #تاریخ #خوشگذرانی #میکامال #تفریح #تجارت #تجاری #تله کابین #اکواریوم #تونل باد #بازدید #گردش #تهران #عمارت قزاقخانه #قاجار #ناصرالدین شاه قاجار #مظفرالدین شاه قاجار #تاریخ #ایتالیا #گردش #تاریخچه ایتالیا #گردش در ایتالیا #رم #گردش در رم #میکلانژ #دیدنی #معبد پانتئون #پله های اسپانیایی #سالن موسیقی #کنسرت #رومن فروم #فستیوال #ایتالیا #میلان #اتومبیل رانی #فشن #فشن مد و لباس #خرید #ونیز #مراکز خرید #مراکز خرید ونیز #هنر #ایتالیا #رنسانس #فوتوریسم #ماکیایولی #هنرمند #هنرمندان #هنردوستان #جزیره #ارزان #جزیره ارزان #اروپا #ساختمان #آپارتمان #اسپانیا #گردش #سفر به اسپانیا #پارک لورو #تفریح #شادی #دلفین #باغ وحش #نهنگ قاتل #شیر آبی #شیر #طوطی #فستیوال #جشنواره #گوجه فرنگی #گردش در تهران #باغ امیر سلیمانی #مجارستان #درباره مجارستان بدانیم #پارک #پارک ملی #پارک های ملی مجارستان #جشنواره های مجارستان #مجارستان شگفت انگیز