خانه های قاچاری چه شکلی هستند؟

خانه موزه بازار تهران، یکی از زیباترین خانه‌های تهران است. زیرا یک تالار آینه بسیار قدیمی در این خانه قرار دارد. البته گویا، با توجه به تالار آینه کاخ گلستان طراحی و ساخته شده است…

خانه موزه بازار در میدان امام خمینی، یکی از خانه‌های زیبا و سنتی تهران است. این خانه 150 سال قدمت دارد و بسیار هنرمندانه طراحی و ساخته شده است. در واقع زیبایی و نحوه خاص معماری این بنا، ویژگی منحصربه‌فرد آن است.

با قدم زدن در اطراف و کوچه‌های دور و بر، می‌توانید خانه‌های قدیمی و زیبای دیگری را هم ببینید. این خانه در اصل متعلق به سلطان‌بیگم خواهر زن احمدشاه قاجار بوده است. در این مقاله از تعطیلات رویایی شما را با این خانه موزه دیدنی آشنا می‌کنیم.

خانه بازار

تاریخچه خانه موزه بازار خانه سلطان بیگم، در طول سال‌ها دست به دست چرخیده است. این موزه در منطقه 12 تهران قرار دارد. می‌توان گفت در حال حاضر، تهران دوره قاجار به همین منطقه ختم شده است. با گذشتن از کنار بناهای مخروبه و قدیمی، متوجه می‌شویم که این منطقه قدمت زیادی دارد. اما متاسفانه به هیچ کدام از خانه‌ها به اندازه این موزه، رسیدگی نشده است. این خانه در ابتدا متعلق به یک بانوی قجری بوده است.

ایشان بیگم سلطان شجاعی، همسر یکی از تفنگداران سطلنتی و خواهر زن احمدشاه بوده است. بعدها این خانه به خانواده‌ای به نام نیرنما فروخته می‌شود. پسر سلطان بیگم این کار را در سال 1326 انجام می‌دهد. این مکان در سال 1376 توسط شهرداری خریده می‌شود و طی زمان به خانه موزه تبدیل می‌شود. با تماشای این خانه به راحتی متوجه می‌شویم که با گذشت این همه سال و ایجاد تغییرات، هویت قاجاری خانه از بین رفته است.

گردش در تهران

در واقع تنها حوضخانه و تالار آینه، نشان‌دهنده بخش‌ تاریخی خانه هستند. البته این نگه‌داری دقیق نیز توسط آقای نیرنما انجام شده است. طبق گفته‌های فرزندان ایشان، هیچ کس حق ورود به این تالار را نداشته است. به همین دلیل، این بخش از خانه، بسیار سالم باقی مانده است. جالب است بدانید که طی سال‌های 46-48، خانواده استاد شهرام ناظری در این خانه سکونت داشته‌اند. ایشان در آن سال‌ها سرباز بوده‌اند. به دلیل علاقه‌ای که آقای نیرنما به استاد و صدایشان داشتند، یک ساز قدیمی به او هدیه می‌دهند. معماری خانه موزه بازار پامنار 700 مترمربع مساحت دارد. این مکان به سبک قاجاری ساخته شده است. به طور مثال همه چیز کاملا قرینه طراحی و ساخته شده است. بادگیری قدیمی نیز در این خانه دیده می‌شود. همین بادگیر، نشان دهنده وضعیت مالی بسیار خوب صاحبخانه بوده است. حوضخانه و تالار آیینه سمت راست خانه و کتابخانه سمت چپ قرار دارد. یک نمایشگاه عکس نیز روبه‌روی ورودی عمارت قرار دارد.

حوضی زیبا وسط حیاط باصفای خانه دیده می‌شود. حوضخانه عمارت در بخش پایینی تالار آینه قرار دارد. این قسمت از خانه به خاطر وجود بادگیرها بسیار خنک و دلپذیر است. در طبقه بالایی این حوضخانه، تالار آیینه قرار دارد. این نالار به عنوان قلب عمارت شناخته می‌شود. به خاطر ارزش زیادی که این تالار دارد، بازدیدکنندگان باید قبل از ورود به آن کفش خود را دربیاورند. ازدحام جمعیت برای بازدید از این تالار خوب نیست. پس به طور همزمان تنها 10 نفر می‌توانند از تالار آیینه دیدن کنند. در و دیوار، کف و سقف این اتاق، همگی بسیار زیبا و چشم‌نواز هستند.

گردش در تهران
این سقف چوبی با آینه‌کاری زیبا، شکل‌های مختلف هندسی، مقرنس، نقاشی‌های دلفریب روی گچ و آینه، روح انسان را جلا می‌دهد. برخی از نقاشی‌های این تالار، برگرفته از سبک نقاشی اروپایی است. این تالار آنقدر زیباست که دوست دارید مدت زیادی در آن بمانید و از دیدن آن لذت ببرید. تابش انوار طلایی خورشید نیز این درخشش و تلالو را دوچندان می‌کند. می‌توانید پس از خروج، یه تماشای نمایشگاه عکس بروید. عکس‌های قدیمی از تهران و محله پامنار در این نمایشگاه دیده می‌شود. کتابخانه خانه موزه بازار نیز دارای 6000 جلد کتاب است. این کتابخانه با موقعیت استثنایی خود، یکی از دیدنی‌ترین کتابخانه‌های دنیا شناخته می‌شود.


یکی از بی نظیر ترین و اصیل ترین مکان های تهران را به شما عزیزان معرفی کردیم و امیدواریم که از گردش خود نهایت لذت را ببرید.

اگر به گردش در تهران در ایام عید علاقه مند هستید اما مکان های دیدنی تهران را نمیشناسید پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه نمایید.

روزگارانی که بر باغ سپه سالار گذشت

سرگذشت اولین کاخ مجموعه سعد آباد

گردش در ابشار حصارک

باغی که تمام تاریخ ایران را در بر دارد

باغ فردوس گنجینه تاریخ سینمای ایران

محل سکونت صاحبان کارخانه مینو

کاخ مروارید کجاست؟