مکانی ساده برای عبادت که بعدا کلیسا شد!


کلیسای گئورگ مقدس یکی از زیبا‌ترین کلیسا‌های تهران است که به علت افزایش جمعیت منطقه بازارچه شاپور تهرانبه وجود آمد و امروزه علاوه بر داشتن ارزش معنوی، ارزش تاریخی نیز دارد.
کلیسای گئورگ مقدس که در اواخر دوران صفدیه بنا شد،در تهران واقع شده است. طبق برخی از روایات این کلیسا توسط دو تن از ارامنه ساکن آن محله به نام‌های هوسپیان و استپانیان به صورت محراب کوچکی جهت انجام فرائض دینی ارامنه ساخته شد. اما دلیل نام گذاری این کلیسا به گئورگ چه بود؟ هوسپیان و استپانیان به خاطر سرداری ارمنی به نام گئورک مقدس که در راه ترویج و تبلیغ مسیحیت در ارمنستان به دست بت پرستان کشته شد، نام این کلیسا را گئورگ مقدس نامیدند.
پس از به سلطنت رسیدن فتحعلی شاه قاجار در سال ۱۷۹۸ میلادی عده‌ای از صنعتگران ارمنی ساکن جلفای اصفهان و تبریز به تهران آمدند و بسیاری از آن‌ها در محله دروازه قزوین ساکن شدند.
به این ترتیب بود که جمعیت مسیحیان بیشتر شد و آن‌ها به مکانی برای بزرگتر برای برای عبادت نیاز داشتند. به همین دلیل در سال ۱۸۸۴ میلادی کلیسای فعلی در محل ان محراب بنا شد.

یکی از نکات بسیار جالب و دوست داشتنی درباره این کلیسا اتاق‌هایی است که درون محوطه آن ساخته شده و وجود دارند. به اراده انجمن دوست داران کلیسا، انجمنی تشکیل شده از زنان نیکوکار مومن ارمنی که در سال ۱۹۰۷ میلادی تاسیس و در محوطه اتاق‌هایی ساخته شده که در آن‌جا زنان سالخورده رندگی می‌کنند. در محوطه پشت کلیسا هم اتاق‌هایی برای اسکان مردان سالمند ساخته شده که حاکی از تلاش و همت انجمن ذکر شده بود.
این اثر تاریخی ارزشمند با شماره ثبت ۱۶۲۱ در سال ۱۳۵۷ به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسید.
همچنین مکان دقیق این کلیسا به شرح زیر است.
آدرس: خیابان وحدت اسلامی،بازارچه قوام‌الدوله، کوچه شهید مغفوری
یکی از جذاب‌ترین کلیسا‌های تهران را به شما عزیزان معرفی کردیم و امیدواریم که از بازدید آن لذت ببرید. اگر به بازدید از مکان‌های دیدنی علاقه دارید و فعلا شرایط سفر رفتن را ندارید، ما در مطالبی جداگانه مکان‌های تاریخی تهران را معرفی کردیم . جهت مطالعه هر یک از مطالب روی آن‌ها کلیک کنید.

تجربه آرامش در عمق تاریخ خانه مهربان
خانه طبیب دربار ناصری
خانه مشیرالدوله پیرنیا
خانه موزه سیمین و جلال
آرامستان سلیمانی

#آژانس تعطیلات رویایی #گردش #گردشگری #گردش در تهران #خانه مهربان #ناصرالدین شاه #حرمسرا #سوگلی ناصرالدین شاه #خانه #موزه #خانه موزه #خانه سوگلی ناصرالدین شاه #گردشگر #تهران #گردش در روز تعطیل #دیدن #بازدید #گردش در روز تعطیل #گردش در دوران کرونا #دیدنی #تاریخ #تاریخی#خانواده #تور #قاجار #شاه قاجار #تاریخ قاجار #کلیسا #تاریخ صفویه #گئورگ مقدس #ارامنه #ارمنستان #مذهب #ایین #عبادت #کلیسا گئورگ مقدس