اداب و رسوم جالب اسپانیایی ها

اسپانيا يکی از توريستی ترين کشورهای دنیا بشمار می رود به طوری که این کشور جزو 5 مقصد اول توريستی جهان است و سالانه گردشگران زیادی را از سراسر دنیا جذب خود می کند. فرهنگ و هنر بسیار غنی کشور اسپانيا و آب و هوای مديترانه ای و غذا و آداب و رسوم خاص اسپانيا از شهرت جهانی برخودار می باشد و اینکه اسپانيا با مردم پرشور و پرتحرک خود و سواحل آفتابی بکر و زیبایش در کنار تاريخ باورنکردنی و مشهور آن شناخته شده است.

سفر به اسپانیا

اسپانيا با داشتن تاريخ غنی و هم چنين تفکرات مدرن در جهان شناخته می شود ، فرهنگ و سنت اين کشور بسيار متنوع و خاص است و در ضمن اسپانيا را ميتوان از نوع لباس ها مردم تا حرکت های دسته جمعی و موسيقی و رقص و فستيوال های آن که دارای متنوع ترين و رنگارنگ ترين فرهنگ ها شناخت؛ همچنین اسپانيا با داشتن ميراث و آثار تاريخی فراوان در رتبه دوم بيشترين ميراث تاريخی جهان در يونسکو قرار گرفته استو همین موضوع باعث شده است که سالانه هزاران گردشگر از سراسر دنیا به این کشور سفر کنند. ضمنا بسیاری از رسومات اسپانیا در جهان به شکل افسانه ‌ای درآمدند ، اما بسیاری از گردشگران اسپانیا تنها اطلاعات ناقصی درباره فلامنکو ، خوردن تاپاس یا شناسایی یک پائِلای خوب دارند.

برای پرداختن به فرهنگ اسپانیا به هر شکلی ابتدا باید به نقش مذهب در تاریخ و زندگی افراد این کشور نیز توجه نمود ، زندگی مردم اسپانیا نسبت به سالهای گذشته ، بسیار تغییر کرده و بسیاری از سخت گیری های دینی و مذهبی در آن کاملا از بین رفته است؛ در ضمن در اسپانیا دست دادن ، سلام کردن و روبوسی هنگام ملاقات ، بین مردم بسیار متداول می باشد و آنها وقتی به خانه شخصی یا دوستی دعوت می شوند ، معمولا هدیه ای کوچک با خود به همراه میبرند؛ همانطور که شاید شنیده باشید زندگی در اسپانیا به خصوص در نواحی جنوبی ، نسبت به سایر مناطق اروپا آرامتر است و همچنین واحد خانواده در اسپانیا از دیگر کشورهای اروپایی ، بزرگتر می باشد . شاید آنها به دید شما مردمی تنبل به نظر بیایند ولی در واقع چنین نیست ، آنها مردمی بسیار زحمتکش هستند و اینکه مردم اسپانیایی به موسیقی و رقص علاقه بسیاری دارند.

 

عادات و رسومات مردم اسپانیا

فلامنکو شاید یکی از معروف‌ ترین سنت ‌های اسپانیایی محسوب می شود ، اما اغلب آن را به درستی درک نمی‌ کنند و اطلاعات دقیقی از آن ندارند ، جالب است بدانید که فلامنکو یک رقص نیست و تنها گاهی در آن رقص وجود دارد؛ فلامنکو در اصل یک سبک موسیقی هست که تاکید شدیدی بر روی ساز گیتار، آواز و ریتم دارد که بسیار هم جالب و هنرمندانه است . همان طور که می‌ دانیم این سبک در واقع بداهه بوده ولی رقص آن نیاز به یک لباس زیبا و خاص دارد که در صورت بداهگی همواره نمی‌ توان لباسی زیبا به تن داشت.

مورد بعدی انعام دادن در اسپانیا است ، هر کتاب راهنمایی درباره انعام دادن چیزی متفاوت می‌ گویند و همیشه این سؤال ذهن بسیاری از گردشگران را به خود مشغول می‌ کند ، انعام دادن در اسپانیا یک رسم نمی باشد اما به خاطر رفت و آمد گردشگران از سراسر دنیا به ویژه کشورهایی که این رسم در کشور آن‌ها وجود دارد ، کافه‌ ها و رستوران‌ های اسپانیا نیز این پول اضافه را رد نمی‌ کنند . در واقع پیش خدمت ‌های اسپانیایی بسیار آموزش دیده و حرفه ‌ای هستند و به همان نسبت نیز حقوق و پوشش سلامت دریافت می ‌کنند و به همین خاطر انعام دادن همان طور که برای سایر مشاغل رایج نیست در این حرفه نیز به چشم نمی‌خورد.

سفر به اسپانیا

عادت دیگری در اسپانیا خوردن تاپاس است ، تاپاس انواع پیش غذاها و خوراکی ‌های اشتها آوری می باشد و هر گردشگری که به اسپانیا سفر می کند به طور حتم قصد امتحان کردن آن‌ ها را دارد ، ضمنا این امر یکی از معروف ‌ترین سنت ‌های خوشمزه اسپانیایی را تشکیل می‌دهد که قطعا شما مجذوب آن می شوید؛ البته در اصل ” تاپا ” یک نوع غذا نیست و به نحوه خوردن آن که لقمه‌ های کوچکی به عنوان پیش غذا هست نامیده می شود و در واقع تاپاس می ‌تواند هر چیزی باشدکه پیشنهاد ما این است که آن را از دست ندهید.

سنت مهم بعدی گاوبازی است ، این کار یکی از سنت ‌های بحث برانگیز و مهم اسپانیا است و برای این کشور یک موهبت ترکیبی بشمار می رود و وابستگی شدیدی به آن دارند . بسیاری از گردشگران اسپانیا به دیدن آن علاقه ‌مند و کنجکاو هستند و این بازی را دروازه شگفت انگیزی به فرهنگ اسپانیا می ‌دانند که در سفرشان حتما آن را در لیست خود قرار می دهند.

البته گاوبازی در نظر طرفداران حقوق حیوانات لکه ننگی بر دامن این کشور گذاشته است و کلا این کار را رد کرده اند و این موضوع باعث شده که امروزه دیگر این بازی ‌ها به اندازه سابق پر رونق و مشهور نباشند ، اما هنوز هم نقش بسیار پر رنگی در تصویر کشور اسپانیا برای مردم جهان بازی می‌ کند . شاید گاوبازی به عنوان یک تفریح  کمی، رنگ و روی خود را از دست داده باشد و محبوبیت اول را نداشته باشد.

سفر به اسپانیا

آداب و رسوم اجتماعی مهم در اسپانیا

هنگامی که دو نفر اولین بار به هم معرفی می‌شوند معمولاً فقط با هم دست می‌دهند اما بعد از دوستی بیشتر ممکن است همدیگر را در آغوش کشیده یا روی شانه هم بزنند؛ زنان اسپانیایی معمولاً با هم دیگر رو بوسی کرده و اول از سمت چپ شروع می‌کنند؛ بسیاری از مردان موقع دست دادن از دو دست خود استفاده کرده و دست چپ را روی ساعد راست فرد روبه‌رو قرار می‌دهند.

زمانی که به خانه یک اسپانیایی دعوت شدید می‌توانید با خود شکلات، شیرینی، کیک یا گل و نوشیدنی برای میزبان به همراه ببرید؛ در صورتی که میزبان شما فرزندان کوچکی دارد که در مهمانی شبانه حضور دارند، هدیه‌ای کوچک برای آن‌ها بسیار خوشایند خواهد بود؛ هنگام دعوت به میز غذا تا زمانی که به شما گفته نشده ایستاده بمانید. ممکن است صندلی خاصی را به شما نشان دهند؛ هرگز قبل از خانم میزبان شروع به خوردن نکنید.

 

تعدادی از آداب و  رسوم جالب اسپانیا را به شما عزیزان معرفی کردیم و امیدواریم که از مطالعه این مطلب لذت برده باشید.

تعطیلات رویایی برگزار کننده تورهای بی نظیر به اسپانیا است. اگر شما نیز از شیفتگان سفر هستید پیشنهاد میکنیم تور های ما را از دست ندهید.

جهت آشنایی هرچه بشتر با اسپانیا مطالب زیر را مطالعه نمایید.

بازدید از پارک رتیرو در سفر به مادرید

بهترین رستوران های اسپانیا کدامند؟

اولین رمان نوشته شده توسط بشر

سفر به مناطق نا شناخته اسپانیا

خوش طعم ترین سفر به اسپانیا