نمایشگاه اکسپو از سال 1851 تا 2020

نمایشگاه جهانی اکسپو (World’s Fair or Universal Expositions) مجموعه نمایشگاه‌هایی است که هر چند سال یکبار در کشورهای مختلف جهان برگزار می‌شود. این نمایشگاه‌ها مهم‌ترین نمایشگاه‌های بین المللی برگزار شده در جهان محسوب می‌شوند.

در ابتدا به تعریف لغوی اکسپو خواهیم پرداخت. لغت expo از واژه expostion به معنای نمایشگاه گرفته شده است و یک مقصد جهانی برای میلیون ها نفر، برای به اشتراک گذاشتن ایده ها، اختراعات، فرهنگ و هنر می باشد.

ایده برگزاری این قبیل نمایشگاه‌ها به سنت رایج بین فرانسویان برای برگزاری نمایشگاه‌های سالانه برمی‌گردد. در سال ۱۸۴۴ نمایشگاهی تحت عنوان نمایشگاه صنعتی فرانسه در پاریس برگزار شد که این نمایشگاه زمینه‌ساز ادامه ی این قبیل نمایشگاه‌ها در سطح بین‌المللی و تحت نام نمایشگاه جهانی بود. اوّلین دورهٔ این نمایشگاه‌ها پس از انقلاب صنعتی با نام نمایشگاه بزرگ در هاید پارک لندن در سال 1851 برگزار شد.

اکسپو هر 5 سال یکبار و هر سال در یک کشور متفاوت برگزار می‌شود. اهمیت این نمایشگاه و نتایجی که از برگزاری آن به دست آمده است آن چنان ارزشمند است که امروزه اکسپوها سومین رویداد مهم دنیا پس از مسابقات جام جهانی فوتبال و بازیهای المپیک بوده و نام المپیک فرهنگ ملل را برای آن برگزیده اند.
شاید برایتان جالب باشدکه بدانید اکسپو از اغاز فعالیت خود در چه سال هایی و در چه کشور هایی برگزار شده است! ما در اینجا سال و مکان دقیق آن را برای شما عزیزان شرح می دهیم:
1) همانطور که در ابتدای این مطلب هم گفتیم اولین نمایشگاه رسمی اکسپو در سال ۱۸۵۱ در کاخ کریستال برگزار شده.این رویداد به عنوان بزرگ ترین نمایشگاه آثار صنعت همه ملل شناخته شده و کشورمان ایران به دستور امیرکبیر نیز در آن حضور داشت. در این نمایشگاه بیش از ۱۰۰ هزار اختراع ناشی از انقلاب صنعتی رونمایی شد.
2) سال 1855 دومین اکسپو در کشور فرانسه و در شهر پاریس برگزار شد.
3) در سال 1867 نیز اکسپو مجددا در کشور فرانسه و در شهر پاریس برگزار شد.
4) در سال 1873 چهارمین دوره اکسپو در وین برگزار شد و ایران نیز در این رویداد حضور فعال داشت.
5) در سال 1879 اکسپو درکشور استرالیا برگزار شد. و این رویداد تا سال 1880 در ملبورن ادامه داشت.
6) اکسپوی 1990 در کشور پاریس برگزار شد که در این دوره از نمایشگاهای اکسپو نیز ایران حضور فعال داشت.
7) در سال 1998 اکسپو در لیسبون اسپانیا برگزار شد و ایران نیز یکی از شرکت کننده ها در این نمایشگاه بود.
8) در سال 2000 هانوفر میزبان یکی از باشکوه ترین اکسپو های جهان بود.
9) اکسپوی 2005 در آیچی برگزار شد و جالب است بدانید که ایران برای چهارمین بار در نمایشگاه های اکسپو حضور پیدا کرد.
10) اکسپوی 2005 در آیچی و اکسپوی 2010 در شانگهای چین برگزار شدند که ایران نیز در آن ها حضور فعال داشت.
11) اخرین اکسپو که تا به امروز برگزار شده است، اکسپوی 2015 میلان بوده است که به عنوان باشکوه ترین نمایشگاه شناخته شد.
12) امسال پس از 5 سال تصمیم بر آن شده است که اکسپو 2020 در دبی برگزار شود.
اکسپو 2020
«دبی» به‌عنوان نخستین کشور منطقه آسیای جنوبی، آفریقا و خاورمیانه امسال قرار است میزبان بزرگ‌‌ترین نمایشگاه جهان، «اکسپو ۲۰۲۰ دبی» باشد. در این نمایشگاه بیش از ۱۹۲ کشور حضور یافته و آخرین دستاوردهای بشری را معرفی می‌کنند. این نمایشگاه نه تنها بستری برای همکاری شرکت‌ها و کشورهای مختلف است بلکه مکانی مناسب و یک جاذبه توریستی برای آشنایی با فرهنگ صدها کشور است.
محل برگزاری این نمایشگاه در منطقه «دبی جنوبی» (South Dubai)، نزدیک به فرودگاه بین‌المللی «آل مکتوم» است. مساحت محل برگزاری اکسپو ۲۰۲۰ دبی چیزی بیش از ۴.۸ کیلومتر‌مربع وسعت دارد. محل برگزاری این نمایشگاه به گونه‌ای انتخاب شده است که شرکت‌کنندگان برای حضور در نمایشگاه مشکلی از بابت دسترسی به فرودگاه‌های بین‌المللی دبی، ابوظبی یا سایت‌های تفریحی این منطقه نداشته باشند.
اکسپو 2020
تاریخچه اکسپو را به طور مختصر برای شما باز گو کردیم و امیدواریم که از مطالعه آن لذت برده باشید.
تیم تعطیلات رویایی تمامی خدمات را جهت شرکت کردن در این نمایشگاه بی نظیر را برای شما فراهم می کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره تماس ۲۲۲۴۳۰۴۰ با ما در ارتباط باشین.
جهت مطالعه مطلب در اکسپو دبی چه چیزی در انتظار ما است؟ اینجا کلیک کنید.
جهت مطالعه مطلب حضور پررنگ ایرانیان در اکسپو 2020 اینجا کلیک کنید.

#آژانس مسافرتی تعطیلات رویایی #دبی #امارات متحده عربی #اکسپو #نمایشگاه #نمایشگاه اکسپو دبی #اکسپو 2020 #سفر #بازدید #بازدید از نمایشگاه #بلیت #رزرو #برگزاری #جهان #تور #تور دبی #درهم #هزینه #رویداد #بین المللی #نمایشگاه بین المللی #رویداد بین المللی #اختراعات #اکتشافات #جدید ترین تکنولوژی #بلیت نمایشگاه #نمایشگاه اکسپو 2020 #فرهنگ #سفر به تمام نقاط جهان در یک روز #فرودگاه #هواپیما #هتل #گردش #توریست #توریسم #گردشگری #سفر #مسافرت #مسافر