روزگاران گذشته بر مجارستان

قطعا بسیاری از ما به دنبال پاسخ سوال هایی از پیشینه سرزمین های اروپایی هستیم که پاسخ آنها را به راحتی نمیتوانیم پیدا کنیم! اما ما امروز و در این مطلب تعطیلات رویایی قصد داریم تا پیشینه تاریخی کشور مجارستان را به شما عزیزان معرفی کنیم و به بسیاری از سوال های بی پاسخ  شما پاسخ دهیم. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

مجارستان

تاریخ اولیه ورود رومی ها

بعد از عصر آهن، قبایل سلتی در اتریش ساکن بودند و تمدن نوریکوم (پادشاهی سلتی‌ها) را در این سرزمین بنا نهادند. پانزده سال قبل از میلاد مسیح، این پادشاهی توسط امپراطوری روم اشغال شد. در این زمان، شهرها و خیابان‌های زیادی بنا  شدند و فرهنگ سلتی با رومی پیوند خورد. تا قرن چهارم بسیاری از سلتی‌ها مسیحی شده بودند. رومی‌ها 500 سال در این سرزمین سکنا گزیدند. با ورود قبایل دیگر به این سرزمین رومی‌ها تضعیف شده و از آنجا می‌روند. اشغال این سرزمین توسط قبایل بربر در قرن ششم و هفتم باعث تشکیل جمعیت باواریان (Bavarian) در شمال و کوه‌های آلپ و جمعیت اسلاو (Slavonic) در جنوب شرقی کوهستان آلپ شد.

ورود فرانسوی ها

در اواخر قرن هشتم، منطقه به دست امپراطوری فرانسه افتاد و کنترل آنجا را به دست می‌گیرد. برای محافظت کردن سرزمین‌های شرق فرانسه از هجوم قبایل آوار (Aware) و مجارها، در آن سرزمین کشوری تشکیل شد. حکومت آن کشور در سال 976 به خاندان بابنبرگ (Babenberg) رسید و بعدها نام آن سرزمین شرقی (Eastern Mark) یا استاریشی (Istarrichi) شد که امروزه نام اتریش روی این کشور باقی مانده است.

مجارستان

قرون وسطا و ورود خاندان هابسبورگ ها

خاندان بابنبرگ اتریش را تبدیل به سرزمینی با فرهنگ و مرکز تمدن در قرون وسطا کردند. در سال 1156 شهر وین تبدیل به پایتخت شد. در این سال امپراطور فردریک بارباروسا، سرزمین را گسترش داد و کشور اتریش را به قلمروی دوک‌نشین تبدیل کرد. در سال 1246، آخرین پادشاه خاندان بابنبرگ از دنیا مرفت و در سال 1278 خاندان هابسبورگ (Habsburg) روی کار آمد و به حکومت رسید. آنها نیز توانستند اقتدار سیاسی خاندان بابنبرگ را حفظ کنند. این موضوع با شروع جنگ‌ها در اواخر قرون وسطا تحت‌الشعاع قرار گرفت. بعد از پایان درگیری‌ها، در سال 1452، هابسبورگ‌ها پادشاه امپراطوری روم مقدس شدند. در این زمان، آنها یکی از قدرت‌های اصلی اروپا محسوب می‌شدند. در سال 1500، امپراطور ماکسیمیلیان اول، از طریق ازدواج‌‌های سیاسی توانست قلمرو خود را گسترش دهد و قدرت زیادی کسب کند. از این طریق، هابسبورگ‌ها کنترل بخشی از جنوب آلمان، هلند، بورگاندی، اسپانیا و مستعمراتش و جنوب ایتالیا را تحت سلطه خود درآورند.

دوره رنسانس

در قرن شانزدهم میلادی، قدرت کلیسا به شدت ضعیف شد. در دوره رنسانس، پادشاه اتریش، کارل پنجم (Karl V) مجبور به استعفا شد و خاندان هابسبورگ‌ها به دو سلسله اسپانیایی و اتریشی تقسیم شدند. وفاداری بیش از حد هابسبورگ‌ها به کلیسا در زمان رنسانس منجر به بروز جنگ‌های سی ساله (1608-1638) شد. این جنگ تاثیرات مخرب زیادی در اروپای مرکزی داشت. در این زمان امپراطوری عثمانی نیز دوبار به وین حمله کرد و یکبار در سال 1529 و بار دیگر در سال 1683 این شهر را اشغال می‌کند.

مجارستان

دوره باروک

با اتمام جنگ‌های مذهبی و شکست امپراطوری عثمانی در قرن هجدهم، اتریش وارد دوران طلایی و پرشکوه باروک (Baroque) شد. در این دوره، اتریش و بسیاری از کشورهای اروپایی شاهد رونق و پیشرفت در معماری، هنر و فرهنگ بودند. ملکه ماریا ترزا ملکهٔ مجارستان، کرواسی و بوهم و پسرش امپراطور جوزف دوم اتریش و سایر کشورهای تحت سلطه خود را پیشرفته و مدرن کردند و آغازگر عصر روشنگری در این کشورها شدند.

انقلاب فرانسه و ناپلئون

در اواخر قرن هجدهم، انقلاب فرانسه، پادشاهان اروپا را شوکه می‎کند. هابسبورگ‌ها عملا به مخالفت با ایده‌های انقلاب مانند آزادی و برابری و ملی‌گرایی پرداختند و سعی کردند انقلابیون را سرکوب کنند. در سال 1806، امپراطوری روم مقدس از بین رفت و فرانتس دوم، آخرین امپراطور روم مقدس استعفا داد و بعدها در پاسخ به تاجگذاری ناپلئون خود را امپراطور اتریش خواند. بعد از جنگ‌های ناپلئونی، در کنفرانس وین برای یافتن نظمی دوباره در اروپا مذاکرات شروع شد.

مجارستان

امپراطوری اتریش- مجارستان و جنگ جهانی اول

در سال 1848 در اکثر کشورهای اروپایی، انقلاب‌هایی برای از بین بردن نظام فئودالی و آزادی و برابری شکل گرفت. در اتریش، این انقلاب‌ها منجر به از بین رفتن نظام مطلقه اتریش شد و در سال 1867 امپراطوری اتریش-مجارستان شکل گرفت. هر دو کشور یک نخست وزیر و یک پارلمان داشتند ولی از هر پارلمان ۶۰ نماینده ، در بوداپست یا وین جمع می‌شدند می‌آمدند و مسائل مشترک اتریش-مجارستان را مورد بحث قرار می‌دادند. این کار آلمانی‌های ساکن اتریش و مجارها را با هم متحد کرد اما نتوانست رومنها، اسلاوها و ایتالیایی‌های ساکن امپراتوری را با آنها متحد کند. این مردم موافق برقراری حکومت فدرال بودند. در این زمان، اتریش با آلمان مصالحه کرد و پس از اتحاد با آلمان در سال ۱۸۷۹ بوسنی و هرزگووین را گرفت. سیاست خارجی امپراطوری اتریش با آلمان و ایتالیا هم‌پیمان بود و با روسیه و صربستان مخالفت می‌کرد؛ چون صربستان مرکز فعالیت‌های خطرناک اسلاوهای امپراطوری اتریش به شمار می‌رفت.
اتریشی‌ها قصد داشتند بر بوسنی و هرزگووین حاکم شوند تا آنها را از سلطه عثمانی‌ها خارج کنند و به این وسیله، نگذارند ملی‌گرایان اسلاو با هم متحد شوند. در روز ۲۸ ژوئن ۱۹۱۴ آرشیدوک فرانتس فردیناند ولیعهد اتریش-مجارستان به وسیله یک فرد صربی که تبعه اتریش بود ترور شد. در نتیجه در ۲۸ ژوئیه ۱۹۱۴ اتریش به صربستان اعلان جنگ کرد و جنگ جهانی اول آغاز شد.

مجارستان

انحلال امپراطوری اتریش- مجارستان

بعد از مرگ فرانتس یوزف یکم در 1916، ولیعهد او وعده داد که اصلاحاتی در قانون اساسی ایجاد خواهد کرد ولی حمایت متفقین از تجزیه اتریش-مجارستان، سرانجام باعث فروپاشی این امپراطوری دوگانه شد. در سال 1919 اتریش به کشوری جمهوری تبدیل شد و خاندان هابسبورگ سرنگون شد. در این زمان تورم و بیکاری در اتریش بیداد می‌کرد و مردمش از نداشتن هویت ملی رنج می‌بردند.
تنش و درگیری بین سوسیال دموکرات‌ها و محافظه‌کاران بالا گرفت و عملا درگیری بین‌شان ایجاد شد. در سال 1934، دولت محافظه کار قدرت قانون‌گذاری را از پارلمان گرفت و اتریش را تبدیل به کشوری فاشیست کرد. سوسیالیست‌ها و نازی‌ها دست به اتحاد با هم زدنند و در سال 1938، ارتش آلمان نازی وارد اتریش شد. هیتلر با تقویت یکی از احزاب طرفدار خود در اتریش، جای خود را در این کشور باز کرد. هیتلر قبلاً با زمینه سازی از طرف نازی‌های اتریش در داخل خاک این کشور و با تهدید دولت حاکم بر اتریش، مقدمات این حمله را فراهم کرده بود. در نهایت، از مارس 1938میلادی، نیروهای آلمان بدون برخورد با کمترین مقاومتی وارد خاک اتریش شدند و با مقدماتی که قبلا از طرف نازی های اتریش فراهم شده بود همه جا با استقبال پرشور مواجه شدند.

جنگ جهانی دوم

رهبر نازی‌های اتریش که صدراعظم اتریش شده بود اتحاد بین اتریش و آلمان را اعلام کرد. الحاق اتریش به آلمان، زمینه را برای تجاوز آلمان به چکسلواکی و سپس لهستان آماده کرد و جنگ جهانی دوم اینگونه آغاز شد.
بعد از عقب نشینی آلمان از اتریش و اشغال آن توسط دولت های متفق در آوریل 1945میلادی، اتریش به چهار منطقه تجزیه شد که هر کدام توسط یکی از دولت های امریکا، شوروی، انگلیس و فرانسه اداره میشد و وین پایتخت اتریش، تحت اداره مشترک چهار دولت قرار گرفت. ده سال بعد، در سال 1955 بین چهار کشور اشغال گر و دولت اتریش، قراردادی به امضا رسید که به موجب آن، بی طرفی و استقلال اتریش تضمین شده و نیروهای چهار کشور اشغال کننده، خاک اتریش را تخلیه کنند.

اتریش مدرن

بی طرفی اتریش باعث شد این کشور در طول جنگ سرد مانند دیواری حائل بین شرق و غرب قرار بگیرد. شهر وین مرکز سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان ملل شد. اقتصاد این کشور در دهه هفتاد میلادی رونق گرفت و از رکود خارج شد. بعد از از بین رفتن دیوار آهنی اتریش دوباره جایگاه خود را در قلب اروپا پیدا کرد و در سال 1995 عضو اتحادیه اروپا شده و واحد پول یورو را در سال 2002 به عنوان واحد اصلی پول در اروپا معرفی کرد. این کشور اکنون ساختار دولتی فدرال دارد و رئیس جمهور و صدراعظم آن توسط مردم انتخاب شد.

بخشی از تاریخ بی نظیر کشور مجارستان را به شما عزیزان معرفی کردیم و امیدواریم که از مطالعه آن نهایت لذت را برده باشید. آژانس تعطیلات رویایی برگزار کننده تورهای بینظیر مجارستان- اتریش است. پیشنهاد می کنیم حتما در تور های رویایی ما شرکت کنید و خاطرات بینظیری را در ذهن خود ثبت نمایید. جت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو تور ها با ما تماس بگیرید تا بهترین پکیج ها را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

تلفن:02122243040