خانه مشیرالدوله پیرنیا

خانه مشیرالدوله پیرنیا از بنا‌ها ساخته شده در دوران قاجاریه، با مساحت ۲۵۰۰ متر مربع در دو طبقه و یک طبقه در زیر زمین ساخته شده است. این بنا متعلق به حسن پیرنیا ملقب به مشیرالدوله است. او از رجال برجسته دوره قاجار بوده است و از این مکان به عنوان محل زندگی خود استفاده می‌کرده است. در ادامه این مطلب قصد داریم تا این خانه را به صورت کامل و با جزئیات به شما عزیزان معرفی کنیم.
حسن میرنیا ملقب به مشیرالدوله حقوقدان، تاریخ نگار و نخست وزیر ایران در عهد قاجار بود. او فرمان مشروطیت را در این خانه نوشته است.
این خانه به شیوه تلفیقی معماری ایرانی و فرنگی بنا شده است. قسمتی از زیر زمین به نام شربت خانه مزین به کاشی‌های خشتی منقوش به شخصیت‌های اساطیری و تاریخی است.

همچنین از مهمترین تزئینات به کار رفته در این بنا می‌توان آجرکاری، گچ بری، کاشی کاری و… اشاره کرد. گچ بری و فرنگی کاری ایوان شمالی و کاشی کاری اتاق‌های زیر زمین از مهمترین تزئینات این بنا به حساب می‌آید.
از جمله نکات بسیار جالب این عمارت وجود آسانسوری است که در آن زمان از زیر زمین غذا‌ها و نوشیدنی‌ها را به طبقات مختلف می‌رساند. وقتی به حیاط اصلی وارد می‌شوید در دوطرف پلکانی را مشاهده می‌کنید که خوشامد گویی به مهمان‌ها در آن زمان در این قسمت انجام می‌شده است.همچنین در بالای این پلکان عکس‌های میرزا نصرالله‌خان پیرنیا و حسن پیرنیا قرار داده شده است.
جالب است بدانید که در هر یک از اتاق‌ها و تالار‌های خانه شومینه‌های گچبری زیبایی قابل مشاهده است. بعد از ورودی درب اصلی حوض بزرگی در روبه‌رو ی آن قرار دارد که همیشه از آب پر بود.

این خانه در سال ۱۳۵۰ متروک شد و در سال ۱۳۵۸ توسط دو تن از پسران پیرنیا به بیمارستان اکبر آبادی واگذار و در نهایت به موسسه مطالعهت تاریخ پزشکی، طب اسلامی و مکمل تبدیل شد.
مرمت و احیای این بنای ارزشمند در اواسط دهه هشتاد به پایان رسید و در حال حاضر این مجموعه به عنوان موسسه مطالعات تاریخ پزشکی، طب اسلامی و مکمل د رحال فعالیت است.
بازدید از این بنای زیبا در صورت تایید وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی امکان پذیر است.
یکی از جذاب‌ترین مکان‌های تهران را به شما عزیزان معرفی کردیم و امیدواری که از بازدید از آن نهایت لذت را ببرید. اگر به مکان‌های دیدنی تهران علاقه‌مندید پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید.(جهت مطالعه هر مطلب رو آن کلیک کنید.)

روستای کندلات و ابشار الوبن
ارامستان سلیمانیه
موزه خانه مدرس
گرانترین خانه تهران و ساکنانش

#آژانس تعطیلات رویایی #تعطیلات رویایی #گردشگری #سفر #مسافرت #ویزا #پاسپورت #شنگن #اروپا #تور اروپا #وام گردشگری #کیش #آفر #تور #هواپیما #قطار #اتوبوس #بلیط #تور خارجی #طبیعت گردی #باران #زیبا #ویزا آنلاین #ایران #ایرانگردی #روادید #توریسم #اقامت #ویزا تحصیلی #تحصیل #دانشگاه #تحصیلی #زبان #زبان انگلیسی #راهنماییجاری #کسب وکار #سرمایه #شرکت #گردشگری #زیبایی #دیدنی #تور #راهنما #مسافرت #مردم بومی #مراسم #آیین #سفر رفتن #طبیعت #غذا #فرهنگ #زیست بوم #گردش #سوغاتی #صنایع دستی #سنگ قیمتی #غذا #خوشمزه #آسیا #تور اسیا #امنیت #مهاجرت #خوشمزه #بی‌نظیر #اقتصاد #مردم #موقعیت #نروژ #اقدام #اقامت #کار #خانواده #تور # کیش # تفریح #تاریخ #خوشگذرانی #میکامال #تفریح #تجارت #تجاری #تله کابین #اکواریوم #تونل باد #بازدید #گردش #تهران #عمارت قزاقخانه #قاجار #ناصرالدین شاه قاجار #مظفرالدین شاه قاجار #تاریخ #ایتالیا #گردش #تاریخچه ایتالیا #گردش در ایتالیا #رم #گردش در رم #میکلانژ #دیدنی #معبد پانتئون #پله های اسپانیایی #سالن موسیقی #کنسرت #رومن فروم #فستیوال #ایتالیا #میلان #اتومبیل رانی #فشن #فشن مد و لباس #خرید #ونیز #مراکز خرید #مراکز خرید ونیز #هنر #ایتالیا #رنسانس #فوتوریسم #ماکیایولی #هنرمند #هنرمندان #هنردوستان #جزیره #ارزان #جزیره ارزان #اروپا #ساختمان #آپارتمان #اسپانیا #گردش #سفر به اسپانیا #پارک لورو #تفریح #شادی #دلفین #باغ وحش #نهنگ قاتل #شیر آبی #شیر #طوطی #فستیوال #جشنواره #گوجه فرنگی #گردش در تهران #باغ امیر سلیمانی #مجارستان #درباره مجارستان بدانیم #پارک #پارک ملی #پارک های ملی مجارستان #جشنواره های مجارستان #مجارستان شگفت انگیز #بلغارستان #اختراعات بلغارستان # دانشمند#غذا #غذا های بلغاری #غذا های بلغارستان #جشنواره های بلغارستان #یونان #گردش در یونان #دانمارک #همه چیز درباره دانمارک #لگو #لگو در دانمارک #ثروت عجیب دانمارکی ها #مالتا #درباره مالتا #گردش در مالتا #رسوم مردم مالتا # غذا در مالتا #سفری خوش طعم به مالتا #هلند #جشنواره های هلند #خانه های مینیاتوری #خانه پیرنیا