کوشک امیر سلیمانی در تهران


در تهران مکان های دیدنی بسیاری مجود دارد که یقینا بسیاری از ما از وجود آنها بی خبر هستیم. به همین دلیل تصمیم بر آن است که هر هفته در روز پنج شنبه یکی از این مکان های زیبا و جالب را به شما معرفی کنیم تا از مراجعه و بازدید آن لذت ببرید. در این مطلب قصد داریم تا کوشک امیر سلیمانی واقع در پارک آزادگان را به شما همراهان عزیز تعطیلات رویایی معرفی کنیم.
در محله مشیریه داخل بوستان آزادگان تهران، یکی از آثار تاریخی گمنام دوره قاجار به نام کاخ امیر سلیمانی یا عضدالملک (رئیس ایل قاجار و سرپرست احمدشاه نو جوان) است. عضدالملک عمارت خود را در باغی 10 هکتاری بنا کرد که 40 باغبان در آن خدمت می کردند و انواع میوه و زعفران و برنج در آن کشت می شد.
عضدالملک که بود؟
علیرضاخان قوانلوی قاجار ملقب به عضدالملک برادرزاده مهداولیا بود و از کودکی در دربار به پیشخدمتی مشغول بود و بعدها به ریش سفید معروف شد. وی در سفرهای فرنگ، شاه را همراهی می کرد. او صندوقی به نام صندوق عدالت تاسیس کرد تا هر که شکایتی از مقامات دارد، شکایت خود را در آن بیندازد. پس از محمدعلی شاه، عضدالملک پرستار و وکیل احمدشاه کوچک می شود.
امیر سلیمانی نویسنده نیز بود و در کتابی که سفرنامه عضدالملک نام داشت، گزارش سفر خود به عتبات عالیات را نوشت. با اینکه برادرزاده مهداولیا،مادر ناصرالدین شاه، بود، ولی دائما به فکر خدمت به مردم بود.وی پس از مرگ، در مقبره ناصرالدین شاه در داخل حرم عبدالعظیم مدفون گردید. پس از عضدالملک، پسرش،مصطفی امیر سلیمانی، که لقب مشیرالسلطنه داشت به مسلک دراویش درآمد و رتبه فقیری رسید.
در زمان او باغ از رونق افتاد و زمین های آن تکه تکه شد و قسمتی از باغ تبدیل به محله مسکونی شد که با نام مشیرالسلطنه، مشیریه نام گذاری شد. باغ اصلی و عمارتش نیز توسط وثوق الدوله خریداری شد که اکنون به عنوان باغ و عمارت سلیمانیه قابل بازدید برای عموم است.

نخستین تصویری که در بدو ورود به عمارت نظر را جلب می کند، حوضچه کوچکی است که صدای آبنمای آن در کل فضا گوش را نوازش می دهد. قسمتی از عمارت نیز در حال حاضر به کتابخانه تبدیل شده است. تراس بزرگی با چشم انداز کل باغ در طبقه دوم نیز است. باغ اصلی به چند قسمت تقسیم شده که پارک آبی آزادگان، پارک پامچال، بوستان خلیج فارس، پارک توسکا و پردیس بانوان بخش هایی از آن می باشند.
در ایام تعطیل به این کاخ زیبا بروید و از بازدید از آن لذت ببرید. اگر به مکانهای دیدنی تهران علاقه دارید مطالب زیر را مطالعه کنید.
عمارت قزاقخانه
باغ فردوس
مکان های به جا مانده از قاجار
شهرک سینمایی غزالی
10 مکان کمتر دیده شده در تهران

#آژانس تعطیلات رویایی #تعطیلات رویایی #گردشگری #سفر #مسافرت #ویزا #پاسپورت #شنگن #اروپا #تور اروپا #وام گردشگری #کیش #آفر #تور #هواپیما #قطار #اتوبوس #بلیط #تور خارجی #طبیعت گردی #باران #زیبا #ویزا آنلاین #ایران #ایرانگردی #روادید #توریسم #اقامت #ویزا تحصیلی #تحصیل #دانشگاه #تحصیلی #زبان #زبان انگلیسی #راهنمایی #اقدام #ویزا کاری #ویزا تجاری #کسب وکار #سرمایه #شرکت #گردشگری #زیبایی #دیدنی #تور #راهنما #مسافرت #مردم بومی #مراسم #آیین #سفر رفتن #طبیعت #غذا #فرهنگ #زیست بوم #گردش #سوغاتی #صنایع دستی #سنگ قیمتی #غذا #غذا ی محلی #خوشمزه #آسیا #تور اسیا #امنیت #مهاجرت #خوشمزه #بی‌نظیر #اقتصاد #مردم #موقعیت #نروژ #اقدام #اقامت #کار #خانواده #تور # کیش # تفریح #تاریخ #خوشگذرانی #میکامال #تفریح #تجارت #تجاری #تله کابین #اکواریوم #تونل باد #بازدید #گردش #تهران #عمارت قزاقخانه #قاجار #ناصرالدین شاه قاجار #مظفرالدین شاه قاجار #تاریخ #ایتالیا #گردش #تاریخچه ایتالیا #گردش در ایتالیا #رم #گردش در رم #میکلانژ #دیدنی #معبد پانتئون #پله های اسپانیایی #سالن موسیقی #کنسرت #رومن فروم #فستیوال #ایتالیا #میلان #اتومبیل رانی #فشن #فشن مد و لباس #خرید #ونیز #مراکز خرید #مراکز خرید ونیز #هنر #ایتالیا #رنسانس #فوتوریسم #ماکیایولی #هنرمند #هنرمندان #هنردوستان #جزیره #ارزان #جزیره ارزان #اروپا #ساختمان #آپارتمان #اسپانیا #گردش #سفر به اسپانیا #پارک لورو #تفریح #شادی #دلفین #باغ وحش #نهنگ قاتل #شیر آبی #شیر #طوطی #فستیوال #جشنواره #گوجه فرنگی #گردش در تهران #باغ امیر سلیمانی