رسوم عجیبی که نمیدانستید!

آفریقا قاره‌ای است که مردم در آن‌جا بیش از هر قاره دیگری به صورت قبیله‌ای زندگی می‌کنند و سنت‌هایی دارند که شاید روبه‌رو شدن با آن‌ها برای مردم سرزمین‌های دیگر چندان باورپذیر نباشد.

آفریقای جنوبی یک جامعه چند فرهنگی دارد و بسیار هم کشور سنتی محسوب می شود. به خاطر همین هم هست که سنت ها و آداب و رسوم متعددی در آفریقای جنوبی وجود دارد که یکی از دیگری عجیب ترند.

افریقای جنوبی

در ادامه این مطلب از تعطیلات رویایی قصد داریم تا تعدادی از عجیب ترین اداب و رسوم مردم افریقا را به شما عزیزان معرفی کنیم. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

۱- دزدیدن عروس

در قبیله لاتوکا در سودان، وقتی که یک مرد جوان می‌خواهد ازدواج کند باید روش جالبی را برای بدست آوردن همسر آینده‌اش انتخاب کند و آن چیزی نیست جز اینکه همسر آینده‌اش را بدزدد. والدین و بزرگتر‌های خانواده مرد جوان به خانه پدر دختر رفته و از او می‌خواهند اجازه ازدواج دخترش را با پسر آن‌ها بدهد. در صورتی که وی با این موضوع موافقت کند در برابر چشم همه خواستگار را به نشانه پذیرفتن درخواست او کتک خواهد زد. اما در صورتی که پدر با ازدواج دخترش موافقت نکند خواستگار دست بردار نبوده و در صورت رضایت ندادن خانواده دختر او را خواهد دزدید.

۲- جشن خوِتا

این مراسم سنتی در جنوب آفریقا توسط چندین قبیله انجام گرفته و طی آن پسران جوان مردانگی خود را به اثبات می‌رسانند. زمانی که این پسران به سن بلوغ می‌رسند باید در یک مراسم طاقت فرسای همگانی شرکت کنند که در طول فصل زمستان انجام شده و طی آن این پسران جوان باید سنت‌های خطرناک و دردناکی را انجام دهند که از میان آن‌ها می‌توان به رقصیدن تا بیهوش شدن اشاره کرد.

۳- قیمت گذاشتن روی عروس

لابولا یکی از رسوم بسیار قدیمی و بحث برانگیز در میان قبایل جنوب آفریقا این است که خانواده عروس و داماد به خاطر قیمتی که داماد باید برای عروسش بپردازد با هم گفتگو می‌کنند. تمامی این مذاکرات باید روی کاغذ ثبت شود و به صورت تلفنی یا رو در رو امکان نخواهد داشت. حتی دو خانواده تا زمانی که چانه‌زنی‌های کتبی به پایان نرسیده حق حرف زدند ندارند.

افریقای جنوبی

۴- تف کردن به معنای دعای خیر

اعضای قبیله ماسایی در کنیا و تانزانیا تف کردن را روشی برای ابراز کردن دعای خوشبختی می‌دانند. مردان با ریختن آب دهان خود روی بدن نوزادان برای او آرزوی خوشبختی می‌کنند و بر این باورند که اگر این کار را نکرده و یا با روش‌های دیگر تولد او را تبریک بگویند بدون شک آن بچه نفرین شده خواهد شد. جنگجویان ماسایی نیز قبل از دست دادن با بزرگان قبیله خود آب دهانشان را کف دست خود می‌ریزند.

۵- زن‌هایی که خانه‌هایی متعلق به خود دارند

در قبیله گیو در ساحل عاج هر زن یک خانه کوچک دارد که همراه با کودکان خود و تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ شدند در آن زندگی می‌کند. فرزندان هیچگاه با پدر خود زندگی نمی‌کنند و وقتی که به اندازه کافی بزرگ شدند از پیش مادر نیز رفته و زندگی خود را دنبال می‌کنند.

افریقای جنوبی

۶- زن‌هایی که نمی‌توانند برای مرگ مردان قبیله عزاداری کنند

در جنوب غربی کنگو قبیله‌ای به نام سوکو وجود دارد که مردم آن احترام زیادی برای نیاکان و افراد مسن قبیله قائلند و وقتی که یکی از افراد کهنسال قبیله می‌میرد مراسم یادبودی در میان جنگل برگزار می‌شود. در این مراسم هدایا و یادبود‌هایی برای گرامیداشت یاد شخص درگذشته از جانب مردان قبیله اهدا می‌شود، اما زنان قبیله و افراد دیگر قبایل حق حضور در این مراسم را نخواهند داشت.

۷- پسرانی که توسط دایی‌هایشان بزرگ می‌شوند

در قبیله سونگو در آنگولا وقتی که پسربچه‌های به سن ۵ یا ۶ سالگی می‌رسد نزد دایی‌هایشان فرستاده می‌شوند. در واقع در این قبیله، مردان از طرف خانواده مادری ارث برده و جایگاه اجتماعی‌شان را دریافت می‌کنند.

۸- اندازه‌گیری ثروت بر اساس گاو

در قبیله پوکوت در کنیا، میزان ثروت یک خانواده بر اساس تعداد گاوی که دارد مشخص خواهد شد. مردمان این قبیله بر اساس چیزی که در زمین‌هایشان کاشته‌اند به دو گروه «مردم کشاورز» و «مردم گاودار» تقسیم می‌شوند، اما در هر صورت ثروت آن‌ها بر اساس تعداد گاوی که دارند سنجیده خواهد شد. تعداد زنانی که یک مرد می‌تواند اختیار کند به تعداد گاو‌هایی که دارد بستگی خواهد داشت.

همانطور که میدانید تعطیلات رویایی ارائه دهنده تور های بسیار جذاب و رویایی در ایام تابستان به آفریقای جنوبی است. و شما عزیزان می توانید با شرکت در این تور هیجان انگیز  خاطراتی به یادماندنی از تابستان امسال را برای همیشه در ذهن خود داشته باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر، دریافت برنامه سفر و رزرو تورهای جذاب و رویایی افریقای جنوبی همین امروز با ما تماس بگیرید.
تلفن:02122243040

اگر تمایل دارید تا مطالب بیشتری درباره افریقای جنوبی(سرزمین شگفتی های خداوند) بدانید، پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را حتما مطالعه نمایید.(جهت مطالعه هر مطلب روی نام آن کلیک کنید.)

ملاقات با فیل ها در پارک پیلانزبرگ

یادگاری هایی از افریقای جنوبی

خرید های بینظیر در افریقای جنوبی

تجربه طعم های متفاوت در افریقای جنوبی

عجایب افریقای جنوبی

ماجراجویی های دریایی در سایمونز تاون