آداب عجیب غذا خوردن در کشورها

 

فرهنگ هر کشور تنها در نوع پوشش و لباس و روش زندگی مردمانش خلاصه نمی شود. یکی از چیز هایی که میتواند فرهنگ کشور ها را از هم متمایز سازد غذا های محلی آن کشور و روش خوردن آن غذا ها میباشد که گاها با آداب و رسوم خاصی همراه اند. در این مطلب با چند نمونه از این آداب عجیب و غریب آشنا می شویم.

همیشه باید مقداری غذا در ظرف باقی بماند
چینی ها اینطور برداشت می کنند که میزان غذا مناسب نبوده و میزبان غذای کمی را در اختیارتان گذاشته است. پس درصورتی که به خانه ی یک چینی دعوت شدید و از غذایتان راضی بودید باید حتماً مقداری از آن را در ظرفتان باقی بگذارید.

بهترین غذا ها
از چنگال استفاده نکنید

در کشور تایلند درصورتی که غذایی که صرف می کنید برنجی است حق استفاده از چنگال را ندارید در غیر اینصورت توهین به میزبان تلقی می شود. چنانچه غذا چیزی غیر از برنج بود بسته به شرایط میتوانید از چنگال استفاده کنید( پیشنهاد می کنیم پیش از شروع، به رفتار همراهان خود توجه کنید). در تایلند استفاده از چاقو به طورکلی جزو نبایدهاست. تایلندی ها صرفا از قاشق و چنگال برای غذا خوردن استفاده می کنند.

احترام به افراد مسن
در کره، تا هنگامی که افراد مسن تر شروع به غذا خوردن نکردند نباید شما شروع کنید. آداب مردم کره در غذا خوردن را جدّي بگیرید.

 

نمک و ادویه به غذا اضافه نکنید
به هر رستورانی در هر کجای دنیا که بروید، برای شما نمکدان روی میز گذاشته اند و به صورت رایج همیشه این امکان وجود دارد که در هر کجایی که بخواهید غذا بخورید، بر روی غذای خود نمک و یا ادویه های ديگر اضافه کنید ولی باید بدانید که در مصر هیچ گاه نباید بر روی غذای خود نمک و یا ادویه ای ديگر بپاشید! نمک و یا ادویه پاشیدن به غذا در مصر یک اهانت بسیار بزرگ به کسی که آن غذا را پخته است به حساب می آید چون، این معنا را برای آنها تداعی می کند که سرآشپز نمی دانسته که چه مقدار چاشنی را باید به غذا اضافه می کرده است.

نوشیدن چای در بریتانیا
بریتانیایی ها قوانین خاصی را برای نوشیدن چای در نظر گرفته اند، اغلب این قانون ها شامل قاشق های چای خوری است. به عنوان نمونه هنگام هم زدن چای، قاشق چای خوری نباید به دیواره فنجان بخورد ( این کار به منظور گریز از صدای ناخوشایند هم زدن و البته سالم ماندن فنجان انجام می شود). بعلاوه پس از هم زدن، قاشق را به جای داخل فنجان در نعلبکی قرار دهید.

ماکارانی

هورت کشیدن غذا
درصورتی که به ژاپن سفر کرده باشید دیده اید که رشته در وعده های غذاییشان کاربرد زيادي دارد. ولی نکته جالب خوردن این غذاهای رشته ای مانند نودل یا اسپاگتی و غذاهایی از این قبیل است. درصورتی که ما خودمان تصمیم به خوردن این غذا ها را داشته باشیم میگذاریم تا خوب خنک شود و تکه تکه اش میکنیم تا در زمان خوردن از هورت کشیدن آن جلو گیری کنیم و سبب آزار هم سفره ای هایمان نشویم.

 

ولی در ژاپن از این خبر ها نیست. درصورتی که به رستورانی بروید که غذاهای رشته ای سرو می شود میبینید که کل رستوران در حال هورت کشیدن هستند. آن ها نه تنها هورت کشیدن را کار نا درستی نمی دانند بلکه معتقد هستند غذا های رشته ای را باید داغ داغ و بدون تکه تکه کردن هورت کشید و در زمان خوردنش با این کار لذت بیشتری از غذا برد. درصورتی که شما هم علاقمند به غذاهایی مانند نودل و از این مدل غذا ها هستیدو به ژاپن سفر کرده اید حتماً یک بار هم که شده سفارش دهید و با لذت تمام هورت بکشید و بخورید.

کدام یک از این اداب را شما هم در حین غذا خوردن رعایت میکیند؟