قطار های سریع السیر ژاپنی

نمای بیرونی قطارهای تختخواب دار ژاپنی معمولی بنظر می‌رسد اما فضای داخلی آن‌ها مکانی آرام و دنج است. دهه 1960 شاهد پیشرفت چشمگیری در اقتصاد ژاپن ازجمله راه‌آهن بوده است. اولین خط راه‌آهن پرسرعت مدرن در سال 1964 افتتاح شد و پس از آن بسیاری از قطارهای سریع‌السیر منحصربه‌فرد و قطارهای شبانه در این کشور شروع به کار کردند. اگرچه در دهه 70 محبوبیت قطارهای تخت خواب‌دار ژاپنی به اوج خود رسید، اما شبکه‌ی گسترده‌ای از قطارهای سریع‌السیر، مسیرهای هوایی داخلی و اتوبوس‌های شبانه ارزان‌تر در این کشور تقریباً این روش سفر را از بین برده‌اند.

قطار تندروی سان رایز (Sunrise Express) یک قطار شبانه ژاپنی است که امکان خوابیدن در آن برای مسافران فراهم‌ شده و خود در حقیقت از دو قطار به نام‌های سان رایز ایزومو (Sunrise Izumo) و سان رایز سه تو (Sunrise Seto) تشکیل می‌شود. سان رایز ایزومو و سان رایز سه تو، تنها قطارهای تختخواب‌داری هستند که به‌طور منظم در حال کار هستند. برای سفرهای خارجی از توکیو، این دو قطارها به یکدیگر متصل می‌شوند و  تبدیل به یک قطار بزرگ 14 واگنه می‌شوند و تا رسیدن به اوکایاما با یکدیگر همراه هستند.

قطارهای سریع السیر ژاپنی

در ایستگاه راه‌آهن اوکایاما, سان رایز سه تو و سان رایز ایزومو به دو قطار 7 واگنه تفکیک می‌شوند. سپس هر قطار به‌تنهایی به راه خود ادامه می‌دهد و در نهایت هر یک به مقصدهای مختلفی می‌رسند. سان رایز سه تو به شهر تاکاماتسو در جزیره Shikoku می‌رود و سان رایز ایزومو به سمت شهر ایزومو در استان شیمان می‌رود. در دو مسیر برگشت نیز این دو قطار جداگانه از نقاط شروع خود در تاکاماتسو Takamatsuوایزومو Izumo حرکت می‌کنند و هنگامی‌که به اوکایاما می‌رسند یک‌بار دیگر به هم وصل می‌شوند و تمام راه را تا آخرین توقف در توکیو باهم می‌گذرانند. این قطارهای شبانه ساعت 10 شب از توکیو حرکت می‌کنند و در ساعت 7:27 صبح (تاکاماتسو) و 9:58 صبح (ایزوموشی) به مقصد خود می‌رسند. با بهره‌گیری از این سرویس می‌توانید هزینه یک‌شب در هتل ماندن را صرفه‌جویی کنید.

قطار ژاپن

سان رایز سه تو و سان رایز ایزومو دارای صندلی‌های معمولی نیستند. در عوض، واگن‌ها به کوپه‌های خصوصی و یک فضای باز به نام “نوبی نوبی” مجهز شده‌اند. این کوپه‌ها یک فضای دو طبقه دارند و کف آن‌ها مسطح و سفت است. هرکدام از این کوپه‌های خوابگاهی با یک دیوار کوچک چوبی از بقیه جدا می‌شود و یک پنجره دارد که از پشت آن می‌توانید طبیعت و شهرهایی که در مسیر قطار هستند را تماشا کنید. کوپه‌ها آن‌قدری بزرگ هستند که بتوانید به‌راحتی در آن‌ها بخوابید.

مناطق استفاده مشترک، شامل حمام است که مسافران برای استفاده از حمام این قطار ابتدا باید یک کارت مخصوص را خریداری کنند. بااین‌وجود، تعداد محدودی از این کارت‌ها وجود دارد، بنابراین به هرکسی که می‌خواهد در طول سفر خود از حمام استفاده کند، توصیه می‌شود که اوایل سفر خود، آن را خریداری کنند. حمام‌ها مجهز به تایمر هستند و آب حمام فقط شش دقیقه وصل است. به همین خاطر کمی دشوار است که قبل از تمام شدن وقتتان، کف شامپو و صابون را از تمام بدنتان بشویید.

از دیگر امکانات این قطار می‌توان به توالت، دستگاه‌های فروش خودکار نوشیدنی، کابین‌های مخصوص مصرف سیگار و سالن‌های عمومی اشاره کرد. هر یک از واگن‌های این قطار یک کوپه دارند که برای افراد ویلچر نشین قابل‌استفاده هستند.

قطار ژاپن

در کنار سان رایز سه تو و سان رایز ایزومو، بسیاری از شرکت‌های راه‌آهن ژاپن در تلاش هستند تا با ارائه قطارهای لوکس تخت خواب‌دار، مشتریان جدیدی را به سمت خود جلب کنند. این قطارها معمولاً دارای اتاق‌های استراحت پنج ستاره با شومینه‌های در حال کار، واگن غذاخوری و واگن دارای چشم‌انداز زیبای طبیعت مسیر و منوهای طراحی‌شده توسط سرآشپزهای ستاره‌نشان میشلین هستند.

 

تعطیلات رویایی برگزار کننده تور های بی نظیر و رویایی به ژاپن است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو تور های خود برای خرداد و تیر ماه با ما تماس بگیرید.

شماره تماس: 02122243040