آشنایی با عجایب هفتگانه اوکراین

عجایب هفتگانه اوکراین شامل هفت مجموعه ی تاریخی و فرهنگی می باشد که در سال 2007 میلادی در طی یک مسابقه ی اینترنتی برگزیده شده است. از سری جاذبه های شگفت انگیز عجایب هفتگانه ی اوکراین می توان به صومعه ی پرس لاورا، جزیره خورتیتسیا، پارک سوفیفسکی، کلیسای سنتی سوفیا اشاره کرد.
عجایب هفتگانه ی اوکراین دربردارنده ی هفت بنای فرهنگی و تاریخی می باشد. این بناها در طی یک مسابقه، در سال 2007 براساس معیار هایی نظیر قدمت تاریخی، فرهنگی و جذابیت معماری توسط 77000 نفر شرکت کننده انتخاب شدند.
لازم به ذکر است که همه ی مکان های منتخب در مسابقه ی عجایب هفتگانه، تحت حفاظت عمومی قرار دارند و برای گردشگران در دسترس هستند.

تعطیلات رویایی|خرید بلیط| تور اروپایی|اوکراین
شهر باستانی خرسونسوس

خرسونسوس با قدمتی بالغ بر 2500 سال پیش، یکی از شهرهای باستانی در شبه جزیره ی کریمه به شمار می رود. شهر باستانی خرسونسوس در شهری بندری در قسمت جنوب غربی شبه جزیره کریمه به نام سواستوپول تعبیه شده است.
اصطلاح خرسونسوس در زبان یونانی، در معنی محترم و ارجمند به کار برده می شود. این شهر باستانی علاوه بر خرسونسوس با عناوین متعددی نظیر تروی روسیه و پامپی اوکراینی به شهرت رسیده است. معماری شهر خرسونسوس تلفیقی از هنر بیزانسی، رومی و یونانی است که در سال 2013 میلادی در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. مجموعه شهر خرسونسوس شامل سه قسمت معبد یونانی، دیوار دفاعی و آمفی تئاتر رومی می شود. معماری منحصر به فرد این شهر تاریخی و باستانی سبب شده است تا به عنوان یکی از عجایب هفتگانه ی اوکراین شناخته شود.

لازم به ذکر است که در قرن 19 میلادی موزه ای در خصوص حفظ و مرمت آثار گران بها در شهر خرسونسوس تعبیه شده است.

صومعه|اوکراین|تعطیلات رویایی|خرید بلیط|تور ارزان| هواپیما|تور|هتل

صومعه پرس لاورا کیف

قدیمی ترین و اساسی ترین صومعه ی کشور اوکراین، پرس لاورا کیف قرار دارد. این صومعه در شهر کیف تعبیه شده است که به موجب قدمت تاریخی بسیار، در فهرست میراث تاریخی یونسکو به ثبت رسیده است.
پرس لاورا کیف، صومعه ای تاریخی مختص مسیحیان ارتدکس محسوب می شود.
در طراحی و ساخت صومعه ی پرس معماری بی نظیری به کار برده شده است. در واقع جاذبه ی اصلی صومعه ی لاورا، به برج ناقوس بزرگ لاورا و کلیسای جامع خواب باز می گردد.
برج بزرگ ناقوس با ارتفاعی5/96متری دارای یک گنبد طلا کاری شده و زنگوله ی مستقل می باشد که به سبک کلاسیک طراحی شده است. معمار این بنا شخصی به نام یوهان گوتفرید شودل بوده است.
از سری جاذبه های دیدنی صومعه ی پرس لاورا می توان به کلیسای تثلیث، منجی، تعالی صلیب، تصور سنت، سنت نیک لاس وآکادمی کیف اشاره کرد.

بنای اولیه ی کلیسای پرس شامل غار های زیر زمینی بوده است که چند سال بعد، توسط معماران سرشناسی معابد مختلف و بی نظیری بر روی سطح زمین تعبیه شده است. این معابد علاوه بر مکانی در خصوص عبادتگاه مسیحیان، مرکز تاریخ نگاران، هنرمندان، نویسندگان و دانشمندان به شمار می آیند.
علاوه بر این، موزه ای در مجموعه ی پرس لاورا تعبیه شده است که از اشیای گران بهایی نظیر پرتره روحانیون و تصاویر سلسله مراتبی از کلیسا محافظت می کند.
در سال 1240 قوم تاتارای مغول، اجناس گران بهای صومعه ی پرس را به یغما بردند. همچنین در قرن یازدهم در راستای جنگ جهانی دوم، و اشغال کشور اوکراین توسط نیروهای نازی، بنای اصلی کلیسای پرس تخریب شد. پس از این واقعه، در قرن هجدهم دولت اوکراین به بازسازی و مرمت مجدد کلیسا پرداخت.

 

جزیره خورتیتسیا

جزیره خورتیتسیا دارای طبیعتی بکر و زیبا با جنگل های صنوبر و بلوط در رودخانه ی دنپیر است. این جزیره، به عنوان موزه ای طبیعی در منطقه ی دنپیر محسوب می شود که جانوران اهلی و وحشی متعددی را در خود جای داده است.

از جمله فعالیت های ورزشی قابل اجرا در جزیره خورتیتسیا می توان به نمایش اسب سواری اشاره کرد.

در مرکز جزیره ی خورتیتسیا قلعه ای مستحکم قرار دارد که در قرن نوزدهم از جزیره در برابر تجاوز های مهاجمان محافظت کرده است.

لازم به ذکر است که قسمت تاریخی جزیره خورتیتسیا در شهر صنعتی “زاپروژیا” با نام خورتیتسیا تعبیه شده است.

پارک| تعطیلات رویایی|خرید بلیط|بلیط ارزان|تور ارزان

پارک سوفیفسکی

در سال 1976 یکی از فرماندهان نظامی لهستان، به نام “استانسیلاو پوتوتسکی” اقدام به طراحی پارکی در یکی از شهر های استان چرکاسی به نام اومان کرد.

فرمانده ی نظامی لهستان، نام پارک را در خصوص همسر خود به نام “سوفیا” طراحی کرد.

استانسیلاو پوتوتسکی پارک سوفیفسکی را در روز تولد سوفیا به او هدیه کرد.

سوفیا بانویی زیبا رو و خوش سلیقه بود که با تباری یونانی، در طراحی قسمت هایی از شهر به وسیله ی طرح های اساطیری یونانی و رومی مشغول فعالیت بوده است. بر اساس برخی اسناد برجای مانده می توان گفت که سوفیا شخصا به طراحی قسمت هایی از پارک پرداخته است.

پارک سوفیفسکی یکی از مشهور ترین پارک های خلق شده در جهان است که دارای درخت و بوته های متعددی معادل 2 هزار گونه می باشد. این پارک یکی از مراکز تفریحی و پر بازدید در کشور اوکراین به شمار می رود و سالیانه حدود 500 هزار گردشگر را مجذوب زیبایی هنری خود می کند.

در 21 آگوست 2007، طبق رأی جامعه ی اینترنتی و کارشناسان اوکراینی، پارک سوفیفسکی به عنوان یکی از عجایب هفت گانه ی اوکراین انتخاب شد.

 

قلعه خوتین

در سال 1325، قلعه ای مستحکم با هدف دفاعی و نظامی در جوار رودخانه ی نیستر طراحی شده است. قلعه ی خوتین در طی سال های متمادی در خصوص جنگ جویان کاربردی دفاعی داشته است.

طبق برخی از روایات و افسانه ها در طول یکی از جنگ ها دولت عثمانی، سربازان بی گناهی را در دژ خوتین محبوس ساخته است که اشک این سربازان نقطه هایی را در دیوار بیرونی قلعه به وجود آورده است.

قلعه ی خوتین به موجب برخورداری از فضای تاریخی همواره مورد توجه گروه فیلم سازان قرار دارد.

کلیسا| تعطیلات رویایی| بلیط هواپیما| تور ارزان| تور اروپا| ارزانترین تور اروپا

کلیسای جامع سنت سوفیا

کلیسای جامع سنت سوفیا در قرون وسطی، معادل سال 1037 به وسیله ی رهبر قدرتمند اوکراین، پادشاه یاروسلاو و پرنسس یاروسلاو بنا شده است.

این کلیسا در میدان سوفیسکایا در شهر کیف تعبیه شده است که دارای 13 گنبد طلایی بر روی برج های سفید می باشد.

کلیسای جامع سنت سوفیا، معبد مسیحیان به شمار می آید و دارای برج ناقوس و مجلس متروپولیتن است. در قسمت ورودی دروازه های مجموعه ی سوفیا، مجسمه ای قرار دارد که در قرن هفدهم، در راستای گرامی داشت بوگدان ملنیتسکی توسط دولت کیف به امپراطوری روسیه هدیه شده است.

کلیسای جامع سنت سوفیا نخستین مکان تاریخی و گردشگری در کشور اوکراین است که نام آن در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

سنن قدیمی اوکراین حاکی از آن دارد که در ادوار گذشته، کلیسای جامع سنت سوفیا در کیف اوکراین با عنوان عروس انتخاب شده است و در مقابل آن، کلیسای جامع سنت سوفیا در نووگورود روسیه با عنوان جنگ جو قرار دارد.

 

ایا میدانستید که تعطیلات رویایی برگزار کننده تورهای جذاب و رویایی به سراسر اروپا است؟ جهت اشنایی با این تور ها روی لینک های زیر کلیک کنید.

تور پرتغال-اسپانیا(لیسبون-مادرید)

تور رویایی ایتالیا(رم-فلورانس- ونیز)

همچنین تور های افریقایی تعطیلات رویایی هم بینظیر خواهند بود.

تور افریقای جنوبی

اگر به مطالعه مطالب عجیب گردشگری علاقه دارید حتما مطالب جذاب زیر را مطالعه کنید.

عجیبترین سازه های جهان

عجایب ناشناخته درباره مجسمه ابوالهول

اقامت های ترسناک در ترسناک ترین هتل ها

درباره جیمز وب چه میدایند؟

نام های عجیبی مناطق مختلف کانادا